Dům zahraniční spolupráce a časopis Krajina češtiny

Dům zahraniční spolupráce (dále též jen DZS) je příspěvková organizace, zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a plní úkoly, které plynou ze zajišťování školských, vzdělávacích a dalších styků se zahraničím podle pokynů ministerstva. DZS má na starosti řadu mezinárodních programů a realizuje aktivity vztahující se k oblasti podpory vzdělávání. Služby DZS jsou určeny jak jednotlivcům, studentům, pedagogům, ředitelům všech typů škol a dalším odborníkům, tak organizacím a firmám věnujícím se vzdělávání i orgánům místních samospráv a v neposlední řadě také Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Dům zahraniční spolupráce má za sebou více než třicetiletou historii. Svoje původní poslání, pro které byl založen - zajišťování studijních a výzkumných pobytů oficiálně nominovaných stipendistů na základě mezinárodních smluv a činnosti s tím spojené, si stále uchovává, i když svůj název několikrát drobně obměnil.
Nejdéle byl znám pod názvem Dům zahraničních služeb a největšího rozšiřování aktivit se dočkal ve 21. století. Kromě pověření administrací Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, programu AKTION Česká republika – Rakousko a programu CEEPUS (Středoevropský výměnný program pro vysoké školy) se jeho významnou součástí stala v roce 2007 Národní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP). Tehdy začalo třetí období vzdělávacích programů Evropské unie a s ním vznikl Program celoživotního učení, který navázal na své předchůdce, programy Socrates a Leonardo da Vinci. S Programem celoživotního učení (Lifelong learning programme – LLP) vznikla NAEP, která se z pověření MŠMT stala součástí DZS. NAEP koordinuje evropské vzdělávací programy v České republice a ve svěřených oblastech zprostředkovává čerpání prostředků EU.
Díky nárůstu aktivit se sjednotila organizační struktura DZS prostřednictvím organizačních složek - odborů. Vznikly dva odbory, které v sobě zahrnují tradiční agendu a jsou zaměřeny na chod celého Domu: Odbor koordinační (včetně organizačního oddělení a ubytovacího zařízení Rezidence Dlouhá 17) a Ekonomický. Další odbory byly nazvány a rozčleněny především podle cílových skupin, na které se svěřené programy zaměřují: Odbor primárního vzdělávání, odborného vzdělávání, bilaterálních a multilaterálních programů, terciárního vzdělávání a celoživotního vzdělávání.
Aktivity Domu zahraniční spolupráce se i nadále rozšiřují. V neposlední řadě převzal DZS v roce 2012 část aktivit zanikajícího Ústavu pro informace ve vzdělávání a v říjnu 2013 se k DZS přičlenila Národní agentura Mládež a Eurodesk.
K 1. říjnu 2013 získal Dům zahraniční spolupráce svůj nynější název (původně Dům zahraničních služeb) a tím lépe vystihl svoji oblast působení.
Dům zahraniční spolupráce (DZS) se z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) podílí na realizaci usnesení vlády České republiky ze dne 13. května 2015 č. 348 o pokračování Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2016 až 2020, zahrnující dvě části: Krajanský vzdělávací program a Lektoráty českého jazyka a literatury. Primárním cílem je i nadále šířit a udržovat český jazyk a kulturu za hranicemi České republiky.
V rámci výše uvedeného usnesení je umožněno vysílání lektorů českého jazyka a literatury na zahraniční vzdělávací instituce (univerzity) a vysílání učitelů k českým krajanským komunitám v zahraničí.
Aktuálně je otevřeno ve 25 zemích čtyř kontinentů (Evropa, Asie, Afrika, Amerika) celkem 40 lektorátů a ke krajanským komunitám do zahraničí je vysláno celkem 14 učitelů, a sice do Evropy, Jižní i Severní Ameriky a Austrálie/Nového Zélandu.
Krajanský vzdělávací program taktéž zahrnuje každoroční pořádání čtyřtýdenního kurzu českého jazyka pro krajany (60 účastníků) a dvoutýdenního kurzu metodiky výuky češtiny pro vyučující z řad krajanů (20 účastníků).
Kromě uvedených aktivit mohou být na veřejné vysoké školy v České republice přijati studenti-krajané tak, aby jejich studium zahrnovalo 30 semestrů, a na našich středních školách mohou studovat až tři studenti z rumunského a srbského Banátu.
V rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí je vydáván elektronický časopis Krajiny češtiny.
V červenci tohoto roku vyšlo již jeho osmé číslo. Časopis vychází vždy v červenci a to u příležitosti každoročního setkávání učitelů u krajanů a lektorů.
Časopis je komunikační platformou ke sdílení informací, metod a přístupů k výuce češtiny pro učitele u krajanských komunit a lektorů českého jazyka a literatury na zahraničních vzdělávacích institucích, pro zájemce o výuku češtiny v cizině, vítány jsou i příspěvky od ostatních zájemců o problematiku výuky češtiny v cizině.
DZS realizuje projekt Češi ve světě, příběhy, na němž se zatím podílely učitelky češtiny u krajanů v Jižní Americe a USA.
(O tomto projektu více v zítřejším příspěvku.)
Více na www.dzs.cz
-top-
Foto: Sídlo DZS, Na Poříčí 1035/4, Praha 1
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad