Ohlédnutí za letní výukou češtiny pro krajany v Dobrušce

Krajané z 26 zemí světa opět v létě studovali češtinu ve Studijním středisku v Dobrušce - Dobruška hostila již 26. ročník letního jazykového kurzu češtiny pro naše krajany z celého světa.
„Bylo jaro školního roku 1990 - 1991, když do Studijního střediska Univerzity Karlovy v Dobrušce přišla nabídka na uspořádání letního šestitýdenního jazykového kurzu češtiny pro naše krajany, kteří tenkrát žili se svými rodinami na Ukrajině v okolí nechvalně známého Černobylu a chtěli se přestěhovat do České republiky. Když účastníci kurzu přijeli do Dobrušky, nestačili jsme se divit, jak vzdělané máme na Ukrajině krajany,“ zavzpomínala na první dobrušský jazykový kurz Alena Obstová, dlouholetá vedoucí těchto kurzů. Vedla je až do roku 2007 a i v současnosti na tomto kurzu vyučuje.
Další léta už patřila nejen ukrajinským studentům, ale i krajanům z jiných zemí světa, neboť se ohlas těchto kurzů, které pořádá Ministerstvo zahraničí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze ve Studijním středisku UK v Dobrušce, roznesl nejen po Evropě, ale dozvěděli se o něm i studenti daleko za mořem.
„Letošní ročník je tedy již 26. a do Dobrušky přijelo 73 studentů z 26 zemí světa. Jsou zde krajané například z USA, Argentiny, Austrálie, Chile, Gruzie, Kazachstánu, Kolumbie a dalších nám vzdálených zemí. Tam všude totiž žijí lidé, kteří mají české kořeny a stále mají vztah k České republice. Mají zde třeba ještě i rodinu a příbuzné, se kterými si chtějí úplně běžně popovídat. Většina studentů pro své studiu získala stipendium, někteří si však pobyt a výuku hradí, jiní se dokonce do Dobrušky pravidelně vracejí,” informovala současná vedoucí kurzu Vladimíra Koreňová, která vede kurz již čtvrtý rokem.
A tak plných pět týdnů, ve kterých zvládnou nejen 90 hodin češtiny, ale i jiné aktivity, stráví naši krajané v Dobrušce, v malebném podhůří Orlických hor. Poznají nejen historii tohoto města a jeho okolí, ale i historii ČR, Prahu, Krkonoše a další místa spojená s životem v naší zemi.
Naučí se české písničky, které si pak společně s představiteli a dalšími obyvateli Dobrušky zazpívají na společném setkání v Běstvinách, které pro ně již několik let chystá místní SDH.
„A protože do Dobrušky opravdu přijedou krajané z mnoha zemí, mají za úkol při Večerech národů představit svoji zemi a její zvyky. Vše už v češtině. Těchto večerů se pravidelně zúčastňuje i starosta města, letos poprvé to bude Ing. Petr Lžíčař. Ten také krajany při jejich příjezdu velmi vřele přivítal,” dodala Vladimíra Koreňová.
Závěr celého kurzu pak patří Dnu jazykové samostatnosti, kdy studenti předvedou, co se v kurzu naučili. Toho se také účastní zástupci z MŠMT ČR, Domu zahraniční spolupráce a Ústavu jazykové a odborné přípravy UK. Certifikát o úspěšném absolvování kurzu si pak již noví absolventi převezmou v prostorách Senátu ČR, neboť pár posledních dní všichni společně stráví při poznávání Prahy.
Foto: Krajané při slavnostním přivítání v Dobrušce s obyvateli města
Zdroj: novinky.cz, autorka Jana Melicharová
-red-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad