Brexit: Imigranti z Česka

Anna Sobotková 9 2016 Aktuality česky

 

 

Na území Velké Británie žije podle odhadů kolem sto tisíc emigrantů z Česka.

Někteří z nich jsou studenti, jiní odešli do Británie za vidinou vyššího výdělku nebo zlepšení životních podmínek.

Životy všech ale ovlivnilo nedávné referendum brexitu.

O tématu současné české imigrace pojednává dokument Brexit: Imigranti z Česka, který v zářijové premiéře odvysílá Český rozhlas.

 

Velká Británie je vedle Německa druhou evropskou zemí s nejvyšším počtem přistěhovalců, kteří přicházejí převážně z východní a střední Evropy.

Čím dál tím vyšší počet Britů tuto situaci označuje za nepřijatelnou a svůj názor obyvatelé Británie jasně vyjádřili i v referendu o brexitu, které skončilo jejich souhlasem pro vystoupení z Evropské unie.

Češi žijící na území Velké Británie pocházejí ze všech sociálních vrstev obyvatelstva. Lidé bez kvalifikace a jazykového vybavení přijíždějí jako levná pracovní síla.

Největší skupinu lidí, kteří chtějí v brexitu žít a pracovat, jsou však studenti vysokých škol, kteří mají za cíl získat vysokoškolské vzdělání v angličtině nebo již vystudovaní vysokoškoláci, často lékaři, které láká nová zkušenost a vysoké finanční ohodnocení.

O tématu současné české imigrace pojednává nový dokument autora Daniela Kupšovského. V rozhlasovém dokumentu Brexit: Imigranti z Česka, který odvysílá v neděli 18. září Dvojka Českého rozhlasu, uslyšíte tři odlišné osudy českých profesionálů, kteří našli ve Velké Británii pracovní uplatnění a nový domov. Hrdinkou prvního příběhu je inženýrka kybernetické bezpečnosti britských drah, druhý příběh je věnován českému zubaři z Brightonu a třetí osud patří českému studentovi matematiky a epidemiologie v Cambridgi. Životy všech ovlivnilo referendum brexitu. Jak se jejich osudy ve Velké Británií změní po jejím vystoupení z Evropské unie? Jak říká autor dokumentu Kupšovský „Češi žijící ve Velké Británii vidí situaci trochu jinak, než česká média.“

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012