Osvoboďte příběhy uvězněné ve vaší hlavě

-red- 9 2016 Ostatní česky

 

 

Představujeme zde 2 projekty Českého rozhlasu

 

Cyklus Můj příběh

hledá příběhy, sbírá osobní zkušenosti, zážitky a vzpomínky z doby před rokem 1989. Na osobních příbězích mapuje, jak někdejší železná opona ovlivnila životy konkrétních lidí. Zajímají jej možná osobní pochybení, kompromisy, kterých se mnoho lidí bylo nuceno z různých důvodů dopouštět, i to, za co se někdo osobně může cítit vinný nebo spoluodpovědný. I tyto příběhy jsou součástí naší historie a je třeba je sdílet – bez odsuzování, se snahou pochopit období naší nedávné historie i motivace lidí, kteří v ní žili.

Svůj příběh můžete poslat dopisem na adresu Brit Jensen nebo Dan Moravec, Český rozhlas, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Vyprávět nevyprávěné, e-mailem na vypravet@rozhlas.cz, nebo můžete volat na telefonní záznamník 221 551 552.

Pokud si budete přát, můžete zůstat zcela v anonymitě!

 

 

Cyklus Příběhy 20. století

Jedná se o pětačtyřicetiminutové autentické vzpomínky pamětníků, kteří se přímo účastnili událostí moderních dějin českého národa. Pamětníky, kteří již poskytli svá svědectví, lze rozdělit do několika skupin:

- čs. veteráni z 2. světové války, - čeští a němečtí "antifašisté" z období 2. světové války, - bývalí vězni koncentračních táborů, - účastníci vojenských misí během komunistického režimu v tehdejším ČSSR, - účastníci vojenských misí po roce 1989, - političtí vězni 1948-1969 v ČSSR, - funkcionáři výkonné moci 1948-1969, - političtí vězni 1969-1989, - funkcionáři výkonné moci 1969-1989, - disent normalizace a signatáři Charty 77, - významné osobnosti politického, kulturního a vědeckého života po roce 1948 do současnosti

Příběhy pamětníků komentují renomovaní historikové, sociologové a další odborníci z jiných humanitních oborů. Poutavost vyprávění dodávají archivní audio snímky poskytnuté nejen Českým rozhlasem, ale i spolupracujícími organizacemi - Židovské muzeum v Praze, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Vojenský historický ústav AČR, o. p. s. Živá paměť a o. s. Post Bellum.

Příběhy 20. století se na vlnách Českého rozhlasu poprvé vysílaly v květnu 2006. K rozhlasovému cyklu byly doposud vydány tři knihy Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli a Ještě jsme ve válce.

Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz.

 

 

-red-

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012