Osvoboďte příběhy uvězněné ve vaší hlavě

Představujeme zde 2 projekty Českého rozhlasu
Cyklus Můj příběh
hledá příběhy, sbírá osobní zkušenosti, zážitky a vzpomínky z doby před rokem 1989. Na osobních příbězích mapuje, jak někdejší železná opona ovlivnila životy konkrétních lidí. Zajímají jej možná osobní pochybení, kompromisy, kterých se mnoho lidí bylo nuceno z různých důvodů dopouštět, i to, za co se někdo osobně může cítit vinný nebo spoluodpovědný. I tyto příběhy jsou součástí naší historie a je třeba je sdílet – bez odsuzování, se snahou pochopit období naší nedávné historie i motivace lidí, kteří v ní žili.
Svůj příběh můžete poslat dopisem na adresu Brit Jensen nebo Dan Moravec, Český rozhlas, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2, Vyprávět nevyprávěné, e-mailem na vypravet@rozhlas.cz, nebo můžete volat na telefonní záznamník 221 551 552.
Pokud si budete přát, můžete zůstat zcela v anonymitě!
Cyklus Příběhy 20. století
Jedná se o pětačtyřicetiminutové autentické vzpomínky pamětníků, kteří se přímo účastnili událostí moderních dějin českého národa. Pamětníky, kteří již poskytli svá svědectví, lze rozdělit do několika skupin:
- čs. veteráni z 2. světové války, - čeští a němečtí "antifašisté" z období 2. světové války, - bývalí vězni koncentračních táborů, - účastníci vojenských misí během komunistického režimu v tehdejším ČSSR, - účastníci vojenských misí po roce 1989, - političtí vězni 1948-1969 v ČSSR, - funkcionáři výkonné moci 1948-1969, - političtí vězni 1969-1989, - funkcionáři výkonné moci 1969-1989, - disent normalizace a signatáři Charty 77, - významné osobnosti politického, kulturního a vědeckého života po roce 1948 do současnosti
Příběhy pamětníků komentují renomovaní historikové, sociologové a další odborníci z jiných humanitních oborů. Poutavost vyprávění dodávají archivní audio snímky poskytnuté nejen Českým rozhlasem, ale i spolupracujícími organizacemi - Židovské muzeum v Praze, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Vojenský historický ústav AČR, o. p. s. Živá paměť a o. s. Post Bellum.
Příběhy 20. století se na vlnách Českého rozhlasu poprvé vysílaly v květnu 2006. K rozhlasovému cyklu byly doposud vydány tři knihy Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli a Ještě jsme ve válce.
Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz.
-red-
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad