CO SI MYSLET O AMERICKÉM VOLEBNÍM KOLOTOČI

Ota Ulč 9 2016 Aktuality česky

 

 

Na otázku, zda Donald Trump má naději způsobit zásadní změnu americké politiky, po zhruba ročním dumání se přikláním k rostoucímu počtu již téměř přesvědčených optimistů.. Zda pújde o “obnovu ideového střetu u nás doma" si netroufnu odpovědět, poněvadž "tady doma" se vyskytuji daleko míň než za onou vzdálenou louží.

 

Americká prezidentská utkání se vždy konají každý čtvrtý rok, začátkem listopadu, vždy v úterý. Do Bílého domu se tradičně stěhovali bývalí viceprezidenti, ministří, guvernéři, senátoři či kongresmani. Jediným nepolitickým ousiderem, o němž vím, že se mu něco takového povedlo, byl Dwight Eisenhower, jenže ten měl zásluhy jako generál, hlavní komandant invaze, která osvobodila Evropu.

 

A teď tedy máme kandidátku Hillary Clintonovou, tuze šálenou manželku ex-prezidenta Billa Clintona, přeborníka s velice nepokojným poklopcem, a jejím soupeřem o dosažení nejvyšší mety je Donald Trump, jemuž se podařilo vyhnout vojenské povinnosti ve vietnamské válce a cosi málo má společného s češstvím či spíš moravstvím zásluhou své první manželky ze Zlína, dříve Gottwaldova.

 

Nyní v roce 2016 končí osmileté maximum Demokrata Baracka Husseina Obamy a právě se koná zcela unikátní utkání mezi Demokratkou, první to ženou takto usilující o nastěhování do Bílého domu, v němž již strávila dřívějších osm roků ve funkci první dámy státu. Jako její oponent se za Republikány z celkového počtu sedmnácti uchazečů prosadil rovněž dřív nevídaný unikát, který za svůj dosavadní život se ani jednou nepokusil o zvolení ani do funkce vesnického šerifa. Donald Trump je několik bankrotů přeživší investor, mnohonásobný multimilionář, mimořádný a všeobecně podceňovaný talent. Tito dva nynější rivalové se angažují v unikátním utkání: Pro ní dosavadní život nebyl nic jiného než politika. Pro něj byl život něco zcela opačného. V případě Hillary bylo by to poprvé, že v Bílém domě by spolu spali dva prezidenti v téže společné posteli. V případě Trampova vítězství by došlo k uskutečnění jiného unikátu bez precedentu, že by se totiž tento multimilionář mínil nastěhoval´do prostoru, z něhož se právě vystěhoval černoch se svou rodinou.

 

Nejen američtí politici neuchvacují svět svou dokonalou pravdomluvností. "První možná americká prezidentka lže, i když nemusí," o Hillary Clintonové se takto precizně vyjádřil její životopisec Edward Klein, autor knihy "The Truth About Hillary" (2005). Proslulým se stalo její opakované pábení, že při přistání v Bosně byla cílem ostrostřelců, jímž ale vůbec nebyla. Nicméně tuto bajku při různých společenských příležitostech ráda opakovala. Obtížně zapomenutelné je její tvrzení, že se rozloučila s Bílým domem jako nemajetná chudinka zcela bez haléře. Netrvalo dlouho, když došlo k odhalení jejího stomilionového dolarového obohacení. Mám tady před sebou seznam jejích přednášek, standardních projevů v období 2013 - 2015, je jich něco kolem jednoho sta, za přečtení takového textu odměna čtvrt až půl milionu dolarů. Celkem inkasovala 21,667,000 dolarů. Zájemce nechť znásobí 24 krát a bude to mít v korunách. Mám rovněž k dispozici seznam příjmů za takové opakované přednášení jejím manželem Billem, jenž si účtoval ještě víc. V době Clintonova prezidentování docházelo k prodeji zbraní v hodnotě 165 miliard USD dvaceti vládám, ochotných přispět na konto nadace Clinton Foundation. State Department schvaloval smlouvy takového druhu ve prospěch značně nedemokratických režimů. David Geffen, významný hollywoodský mogul, na adresu oněch dvou Clintonů se vyjádřil zpřesněním, že "Každý v politice lže, ale Clintonové to dovedou se znepokojujícím talentem"

 

Dick Morris, který po dobu dvaceti roků byl poradcem Hillary Clintonové, ve své nové knize Armageddon: How Trump Can Beat Hillary ji charakterizuje jako "compulsive, pathological a serial liar." Liberální media jsou na její straně. Trump má teď před sebou obtížnou bitvu (uphill battle), ale vyhrát se dá.

Morrisovo doporučení: Trumpovi dává radu, jak přimět osm milionů bělošských voličů, aby přišli k volbám, ke kterým v roce 2012 nepřišli. Trump nechť se velmi soustředí na téma terorismu a jak Hillary a Obama umožnili teroristům, aby do USA mohli proniknout.

 

Končím s touto opatrností: Jakékoliv volby zpravidla doprovází tvrzení o jejich důležitosti. Tentokrát to nejspíš bude událost unikátní, za účasti voličů, jejichž inteligenci - slovy proslulého publicisty Henry Louis Menckena (1880-1956) - nelze zcela dostatečně podceňovat.

 

Ota Ulč

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012