Stalo se v srpnu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 9 2016 Aktuality česky

 

 

Opakuji se, ale: zase převažoval strach z násilí. Takže když jsme si připomněli výročí 21. srpna 1968, bez problémů jsme si v našich ulicích mohli představit tanky a střelbu – jako tenkrát. Vidíme je totiž denně v televizi. V mnoha nedalekých zemích to není vzpomínka, ale tragická denní realita!


Svým typickým způsobem nám to přiblížil kontroverzní „politik“ Martin Konvička, který v neděli 21. srpna přijel na Staroměstské náměstí v bílém rouchu na velbloudovi. Doprovázel ho dav chlapů, převlečených za džihádisty, kteří řvali Alláhu akbar a stříleli do vzduchu. Vznikla obrovská panika, lidé utíkali, lehali si na zem a schovávali se do domů. Tato akce, povolená magistrátem jako „divadelní vstup“ vyprovokovala primátorku Adrianu Krnáčovou k prohlášení: „ Pan Konvička je asociální blázen a jemu bych žádnu akci nepovolila!“ Doufám, že příslušného vola už ze svého úřadu vyhodila!

 

Prahu na pár hodin navštívila německá kancléřka Angela Merkelová. Jednala s prezidentem, ministerským předsedou i ministry údajně o všem možném. Jasné však je, že se debatovalo především o problémech s přistěhovalci. V Praze bylo na ulicích rušno: demonstrovalo se pro Mutti Angelu i proti ní, řev to byl veliký. Přesně takový, jako v současné politice při hledání východiska ze současné celoevropské krize.

 

Sportovní dění zasáhlo dokonce i prezidenta Zemana, který místo klidného pobytu na Vysočině nebo v komnatách Pražského hradu podstoupil štrapáci do Brazílie. Nejdřív se tam setkal s Martinou Sáblíkovou, která do poslední chvíle doufala ve svůj start v cyklistické časovce, pak otevřel Český dům v Riu a pokochal se pohledem na zahajovací ceremoniál. Poslední den srpna zemřela mnohonásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. Kvůli nemoci už nemohla jet jako čestný host do Ria. (Český dialog jí věnoval samostatné články.)

 

Do voleb zbývá pár týdnů a o post senátora se budou ucházet i lidé, kteří na takovou práci nemají potřebné vzdělání. A zkušenosti?? Hokejista Jiří Šlégr (ČSSD) bude kandidovat za Mostecko a jeho stranickým konkurentem bude bývalý vzpěrač Otto Zaremba. Žokej Josef Váňa (ANO) má kandidovat za Karlovarský kraj a v Praze... tam to fakt bude nervák! Např. za Stranu soukromníků bude bojovat saxofonista Felix Slováček (zocelený bojem s ostudou kolem opakovaného zapírání a přiznávání mladé milenky). Filosof Václav Bělohradský (s podporou ČSSD a Zelených) bude soupeřit s předlistopadovým disidentem Františkem „Čuňasem“ Stárkem (ODS). Ovšem: oba tito opravdu zkušení a vzdělaní pánové se střetnou s těžkou konkurencí: tanečníkem Vlastimilem Harapesem (ANO). Joj, to bude v říjnu rušno!!

 

Papež František od nás dostane sochu sv. Anežky České. Její autorkou je absolventka Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Alena Kubcová-Šubertová. Socha je vysoká 160 cm a bude umístěna v Katedrále sv. Petra ve Vatikánu! Je krásná ve své jednoduchosti a pokoře. (viz foto ze 4. května, kde sochu Anežky České dokončuje David Šupol)


Vypadá jako neškodná nadměrečná babka, ale to jsme koukali, co dokáže! Lobistka Jana Mremcová pracovala pro jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) jako mluvčí pod jménem Lucie Proutníková. Za 400 000 Kč ročně (celkem 3,7 mil.). Pod jménem Eva Komínková zase přeposílala tiskové zprávy KSČM. Za 100 000 Kč ročně. Jak prosté: zaměstnanci kraje (strany) odevzdávali výsledky své práce Mremcové a ta je pak prodávala zpět jejich zaměstnavatelům!

 

Romové, kteří přežili holokaust, dostanou od německého ministerstva financí odškodnění ve výši 2 500 eur (67 600 Kč). Jedná se o deset až patnáct osob. Stejnou částku dostanou i Němci, kteří byli nasazeni na nucené práce v Německu i Sudetech.

 

Některé věci se nemění a procházejí našimi dny jako jistota. Takže se průběžně diskutuje o umístění Muchovy Slovanské epopeje. Zatím se mluví o výstavním pavilonu na Vítkově, u Štefánikova mostu v Revoluční ulici a dokonce o jejím dočasném návratu do Moravského Krumlova. V té kultuře je ale fakt šrumec!

 

Pokud se chystáte na prohlídku Pražského hradu, počítejte s bezpečnostní prohlídkou. Teprve, když se kolegům z Mf Dnes podařilo skrz dva ozbrojence bez problémů pronést nůž a plynovou pistoli, byly osazeny i bezpečnostní rámy. Ale možná statečným mužům křivdím, třeba měli nakázáno jen hledat červené trenýrky!

 

Neznámý český (soukromý!) investor koupil nejcennější dvojici poštovních známek světa: Modrého a Červeného Mauricia. Cena není známá, ale odhaduje se na 100 milionů korun. Známky budu vystaveny v rámci Světové výstavy Praga 2018. Jestli jste to byli vy, tak blahopřejeme!

 

Režisér Jan Svěrák připravuje film o dětství svého otce Zdeňka. Vychází z knížky Po strništi bos. Kvůli natáčení přijel do Prahy Jan Tříska, který bude hrát Edova dědečka. Děj předchází událostem filmu Obecná škola, kde tento herec nezapomenutelně ztělesnil učitele Igora Hnízda.

 

Na Barrandově shořelo dřevěné městečko, postavené pro americký seriál o templářích. Škoda je asi 100 milionů korun, příčina neznámá. Natáčet se bude ve zbylých kulisách, něco nahradí filmové triky.

 

A tradiční dobrá zpráva na konec:

začal se prodávat burčák! Je dražší než loni, protože jarní mrazíky hodně révy poničily. Pokud tento (pozor-zrádně neškodný!) nápoj milujete, připravte si na litr burčáku 70 korun!

 

Přeji vám všem slunečný a klidný podzim!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012