Pozvánka na 2 akce k připomenutí okupace 21. srpna

-red- 8 2016 Kultura česky

 

První pozvánka se týká akce Aby sny nezešedly na Václavském náměstí - viz. foto

 

Jak název napovídá, vzpomínková akce „Aby sny nezešedly“ si klade za cíl, aby neupadl v zapomnění srpen 1968.

 

Ve 23 hodin, 20. srpna 1968, začala operace DUNAJ (Okupace Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy). Šlo o největší akci v dějinách této vojenskopolitické aliance, podniknutou nikoli proti NATO, nýbrž proti vlastnímu spojenci. Invazní vojska čítala 6300 tanků, 2000 děl, 550 bojových a 250 dopravních letadel. Souhrnné stavy okupačních vojsk odhadují historici na více než půl milionu osob.

Záměrem výše uvedené akce je zvýraznit nebezpečí patologických ideologií v každé době a kdekoli na světě, jako odkaz tehdejších událostí pro budoucnost.

Sekundárním záměrem pomocí originálních zvukových a obrazových záznamů vyvolat v podvědomí návštěvníků repliku pocitů očitých účastníků událostí 21.8.1968 v Praze.

Vyvrcholením vzpomínkové akce je hudební happening, který začne 21.8. od 12 hodin.

Hudebním happeningem Vás bude provádět František "Čuňas" Stárek a Pavel Žáček, se svými hosty. Těšit se můžete např. na: Luboše Andršta, Vladimíra Mertu, Jaroslav Hutka, Aktuals s Milanem Knížákem, SMS s Martinem Schulzem, George and Beatovens a Primives Group s Ivanem Hajnišem.

Více na www.vzpominka1968.cz

 

Druhá pozvánka se týká akce s názvem 125 let Petřínské rozhledny a připomenutí okupace

Muzeum hlavního města Prahy, kavárna na Petříně a MČ Praha 1 pořádají

v sobotu 20. 8. 2016 od 11 do 20 hodin

u příležitosti 125 let od otevření Petřínské rozhledny bohatý program,

v neděli 21. 8. 2016 od 10 do 20 hodin bude program zaměřen na připomenutí doby okupace roku 1968.

 

V sobotu 20. 8. 2016 v 11 hodin bude komentovaná vycházka po Petříně s autorem expozice v Petřínské rozhledně Tomášem Dvořákem. Vycházka začne blízko místa, kde původně končila lanová dráha. Místem setkání zájemců bude mostek přes současné drážní těleso lanovky, který se nachází těšně pod Hladovou zdí. Nejsnazší přístup sem je po vycházkové cestě od Petřínské rozhledny směrem k Zrcadlovému bludišti a dále kolem něj dolů z kopce. Vzdálenost mostku od Zrcadlového bludiště je cca 200 metrů. Vycházka bude zaměřena na proměny Petřína, a to zejména v posledních 125 letech. Od místa původní konečné stanice lanové dráhy se účastníci přesunou do suterénu Petřínské rozhledny.

V rámci sobotního programu se představí např. Český klub velocipedistů, jehož členové předvedou v dobovém oblečení jízdu na vysokém kole a seznámí s historií vývoje jízdního kola, program je připraven i pro rodiny s dětmi, po celou dobu trvání akce se budou moci zájemci nechat vyfotografovat s maketou vysokého kola a Petřínskou rozhlednou v pozadí a fotografie si hned odnést domů.

V neděli 21. srpna 2016 bude akce pokračovat od 10 hodin v  retro duchu a připomene výročí okupace.

Více o programu na www.muzeumprahy.cz

 

- red-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012