Anthropoid

Pavel Šmejkal, Jiří Padevět
Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (27. 5. 1942) uplyne v příštím roce už 75 let. Autoři útlé knížky nazvané podle operace zaměřené na odstranění jednoho z nejvyšších nacistických pohlavárů a svrchovaného pána nad životy obyvatel Čech a Moravy zpracovali téma jinak než jejich početní předchůdci. Nenabízejí příběh, ale jako historici pátrají po jménech, datech, místech, konkrétních činech i jejich důsledcích. Postupují s využitím bohatého obrazového materiálu chronologicky, s důrazem na věcnost, od výsadku Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka na území tzv. protektorátu 29. Prosince 1941 až k poslednímu boji sedmi parašutistů v obleženém kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici dne 18. června 1942, tedy dva týdny po Heydrichově smrti. V daném časovém rámci představují i mnohdy málo známé příslušníky domácího odboje, bez jejichž přispění by se atentát nemohl uskutečnit. Jen drobnost: Janu Kubišovi, ať už samotnému nebo společně s Jozefem Gabčíkem, poskytlo nocleh – na jedno přespání, ale i na delší dobu – téměř dvacet českých vlastenců, kteří potom skončili stejně jako mnozí další na popravišti. Na konci knížky jsou také uvedena jména všech, kdo byli popraveni právě v souvislosti s napomáháním při přípravě útoku na Heydricha.
Fakta shromážděná autory publikace a předkládaná bez jakéhokoli hodnocení či interpretace, ponechávají o to širší prostor čtenářově představivosti.
200 stran, vydalo nakladatelství Academia, v řadě Průvodci
–jn–
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad