Manon poprvé v Národním

Anna Sobotková 7 2016 Kultura česky

 

 

Divadelní hra Manon Lescaut čekala na své uvedení v Národním divadle řadu let. V nové inscenaci pražské činohry byl Nezvalův text výrazně upraven, zkrácen a došlo k vypuštění závěrečného aktu. Recenze jsou rozporuplné a názorově odlišné. Jedno je však jisté, na prknech Národního divadla se tento příběh o lásce s překrásnými verši Vítězslava Nezvala odehrává poprvé a stalo se tak přesně 116 let od narození autora Manon.

 

 

Vítězslav Nezval, český básník a spisovatel se narodil 26. května 1900 v Biskoupkách u Moravského Krumlova. Jeho osoba je navždy spojena s uměleckými směry poetismus a český surrealismus. Sám autor o tvorbě Manon Lescaut v roce 1944 řekl „Psát ji bylo pro mne vyslovit to nevyslovitelné, čím onemocňujeme nad Prevóstovými řádky a nad matoucí silou ženství, lásky, psát ji bylo pro mne zpívat a pevně držeti otěže, zpívat a rozdírat si srdce. Psát ji bylo pro mne pohroužit se do nepřeberných líbezností české řeči, bez konce milostné, bez konce zářivé a opojné, schopné každého výrazu, každého odstínu něhy, vášně, smutku, poezie.“

 

Hra Manon Lescaut bývá právem označována za klenot české dramatiky pro svůj překrásný a poetický jazyk. Od svého vzniku se dočkala řady divadelních zpracování po celé republice, překvapivě však nikdy na scéně Národního divadla. Je to s podivem, když si uvědomíme, že dokonalý text Vítězslava Nezvala napsaný podle Prévostova románu je považován za jeden z nejsilnějších příběhů lásky. Přiznám se, že i já patřím mezi obdivovatele těchto nesmrtelných veršů a proto jsem ráda zašla do Národního divadla na představení. Krásná, lehkomyslná Manon a ušlechtilý rytíř Des Grieux v obsazení Jana Pidrmanová (Pavlína Štorková), Patrik Děrgel (Vladimír Polívka), jsou hlavními postavami Nezvalova dramatu ve verších, kterým klade nástrahy zkažený svůdce Duval v hereckém podání Vladislava Beneše. Charakter textu je intimní a těžko proveditelný na tak velké scéně, jakou je Národní divadlo. Tvůrci se proto snaží vytvořit intimnější atmosféru zmenšením jeviště a inscenace se rozpadá do jednotlivých obrazů. Nakonec musím konstatovat, že představení je uváděno bez přestávky a divák tak může zůstat pohlcen v krásných verších až do smutného konce.

 

Anna Sobotková

 

fotografie: činohra ND - Manon Lescaut, J. Pidrmanová, P. Děrgel.

Generálním mediálním partnerem inscenace je Česká televize

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012