Návštěva Karla IV. v České škole Madrid

-red- 5 2016 Naši ve světě česky

 

Čtrnáctého května uplyne už dlouhých 700 let od narození největšího českého vladaře Karla IV. Toto významné jubileum jsme si připomněli i v naší České škole Madrid. Pro všechny žáky to byla akce nejen zábavná, ale také dosti poučná. Součástí projektu byla i výstava zapůjčená Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze.

 

Karel IV. byl nejvýznamnějším českým panovníkem všech dob. Pražský rodák vládl jako císař celé Svaté říši římské. To se žádnému Čechovi před ním, ani po něm už nikdy nepovedlo. Do České školy Madrid tak zavítala vskutku velevážená osobnost.

Žáci se nejprve dozvěděli o jeho krušném dětství, napjatém vztahu s otcem Janem Lucemburským, výchově na dvoře francouzského krále i o pobytu v Itálii. Karel IV. také děti zpravil o tom, v jakém zuboženém stavu se Praha při jeho návratu do Čech nacházela. Všichni přítomní slyšeli i o tom, jaké stavby nechal český král vybudovat i o dalších jeho zásluhách, které vedly k rozkvětu Českého království. Například o založení Univerzity Karlovy, která byla v té době první univerzitou severně od Alp. Překvapivá byla pro děti informace o Karlově svatbě v 7 letech či o způsobu založení Karlových Varů.

Jedenáctý český král také žáky zaúkoloval požadavky z královské listiny. Ti se pak se proměnili ve dvorní klenotníky, raziče mincí, výrobce pečetí, skláře a písaře. S pomocí učitelského sboru se pustili do výroby zadaných úkolů. Výsledné výtvory byly skutečně povedené. Všichni tvůrci si tak vysloužili osobně z rukou Karla IV. královské diplomy. Děti díky této formě představení Karla IV. jistě získaly spoustu vědomostí o této největší postavě českých dějin.

Více informací na našem webu či fb.

Web: ceskaskolamadrid.es

Facebook: facebook.com/pages/Česká-škola-Madrid/354276954656699

 

Napsal: Michal Čermák

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012