Jasné nebe a temná obloha

Marina Hofmanová (Hužvárová) 5 2016 Aktuality česky

Jasno přes den a tmu v noci - to jsou dvě základní věci, které potřebujete mít už zítra. Proč? Vydejte se na Jizerku a uvidíte (dalekohledem)!

Na Jizerce v Jizerských horách se totiž koná tradiční Astronomický den pro širokou veřejnost, a to už od jedné hodiny odpolední až do půlnoci.

Během dne můžete pozorovat Slunce a večer se hvězdářské dalekohledy zaměří na planety Jupiter, Mars a Saturn, ale také hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie ve vzdáleném vesmíru. Odpoledne všem např. profesor Petr Kulhánek poví něco o gravitačních vlnách, o kosmonautice převážně nevážně (tedy i pro děti) promluví předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek, a taky se pobeseduje o tom, co vidíme na obloze. Ba co víc, Jizerku navštíví Krtek astronaut, který přesně před pěti roky letěl v raketoplánu Endeavour. V závěru odpoledne vás čeká oslava 40. narozenin večerníčkového Rákosníčka, který se ve svých příbězích vydává ke hvězdám.

Průvodce Astronomickým dnem Pavel Suchan už na fotografii vysvětluje Krtkovi, na koho se na Jizerce může těšit  (Foto S. Kyselová, Akademický bulletin AV ČR).

Více najdete na stránce Astronomického ústavu Akademie věd.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012