Tobogan jede!

Anna Sobotková 5 2016 Kultura česky

 

 

Pořad Tobogan patří ke klasice Českého rozhlasu

a je důkazem toho, že dobře vymyšlený formát může fungovat i řadu desetiletí a stále si nachází své posluchače.

V roce 2015 Tobogan oslavil 1000. díl vysílání, jenž byl přenášen z pražské Lucerny a úspěšně pokračuje i v roce 2016.


Tobogan je jedním z nejdéle vysílaných pořadů Českého rozhlasu a posluchače zajímá i po dvaceti šesti letech vysílání.

Podíváme-li se trošku do historie, zjistíme, že název Tobogan vymyslel tehdejší dramaturg redakce zábavy pro známého moderátora a esejistu Tomáše Slámu. Volba moderátora se ukázala jako „trefa do černého“ a Tomáš Sláma se stal díky svému inteligentnímu humoru legendou pořadu. Na začátku své existence vysílal Český rozhlas Tobogan ze záznamu a bez publika. Tomáš Sláma přijímal hosty ve studiu a vedl s nimi rozhovor na určité téma. Později se toto změnilo a pořad se začal natáčet v pražském Divadle U Hasičů, odkud je dodnes živě přenášen, včetně hudby každou sobotu v měsíci.

Když Tomáš Sláma v roce 2004 zemřel, zdálo se, že pořad skončí s ním. Bylo nepředstavitelné, že by bez něj mohl Tobogan pokračovat. Přesto se však podařilo najít osobnost, která ho dokázala důstojně nahradit.

Novým moderátorem se stal tehdy ještě nepříliš známý Aleš Cibulka, který vymyslel nový formát s názvem Tobogan v pyžamu. Speciální díl, který je vysílán z bytu nebo oblíbeného místa známé osobnosti. Původní koncept pořadu byl založen na myšlence, že přijímal návštěvy ve svém bytě, oblečený v pyžamu po pradědečkovi. Tento velice vtipný nápad se ujal, a přestože se jedná o rozhlasový pořad, u posluchačů slavil úspěch. Řada osobností se rozhodla noční oděv Aleše Cibulky následovat a tak se třeba točil rozhovor se zpěvačkou Evou Pilarovou, která si speciálně pro posluchače oblékla noční košili.

Jedno je však třeba zdůraznit, Tobogan nikdy nebyl jen pořad o známých osobnostech. Jeho náplň byla daleko pestřejší. Hledal nejdelší manželství, oslavil zapomenutá i absurdní výročí, zdokumentoval sté narozeniny Divadla na Vinohradech a prošla jím řada významných českých osobností.

V současnosti má pořad novou znělku, která už není pro Tobogan tak charakteristická a já osobně jsem měla problém si na ni zvyknout.

Tobogan však jede dál. Pokud tedy máte v sobotu dopoledne čas, nalaďte si rozhlasovou stanici ČRo - Dvojka, zaposlouchejte se a udělejte si dobrou náladu s legendou Českého rozhlasu.

 

Anna Sobotková

 

Foto: z 1000. dílu Toboganu vysílaného v roce 2016 z pražské Lucerny

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012