Krtek a rozhovor

Marina Hofmanová (Hužvárová) 5 2016 Naši ve světě česky

Když Zdeněk Miler posadil svého, generacemi dětí tak milovaného, krtečka do rakety, netušil, že by se něco takového mohlo stát doopravdy. Když mi na chatě u Evy Střížovské utekl pejsek Rozinka do protější chaty, netušila jsem, že navštívil „krtečkovy“ – Milerovy. Když jsem se poprvé setkala s manželkou amerického astronauta Andrewa Feustela, který s sebou vzal do vesmíru nejprve Písně kosmické od Jana Nerudy a posléze plyšového krtečka, ještě se nezdálo, že povedeme dialog veskrze český.

Ačkoli jméno Indira dává tušit tatínkův indický původ, z maminčiných úst slýchala o myšce, která vařila kašičku a další říkánky i pohádky ve zpěvavém moravském nářečí. Malá Indira znala češtinu i od babičky v maminčině rodném Znojmě, nicméně žila a vyrůstala na opačném kontinentu.

Takhle začne můj rozhovor s Indirou Feustelovou, na který ale ještě musíte chvilku počkat. Zatím se prostřednictvím Akademického bulletinu můžete dozvědět, že se Andrew s krtečkem (d)o vesmíru vydal právě před pěti lety. Když se vrátili, zahájili spanilou jízdu po vlastech českých, aby se setkávali s tisíci dětmi a jejich dospěláky. A za tím vším stála žena s půlkou české krve.

HaM

Foto: s. Kyselová, Akademický bulletin AV ČR

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012