Staronový pastýř vysloužilých ovcí

Venda Šebrlová 5 2016 Aktuality česky

 

 

Komunisti jsou dnes jedinou akceschopnou (?) opoziční stranou a mají hojné zastoupení především v menších městech a chudších krajích. Nevím, že by si tam lidé dělali iluze o její politické síle, spíše ji volí ze setrvačnosti. Věří snad, že by se strana někdy stala vůdčí silou v zemi? A Vojtěch Filip, který se stal 14. května znovu předsedou, sice bije na strunu vzpomínek na šťastnou minulost, ale nezaručuje zesílení vlivu. Jak taky, když průměrný věk člena strany je 75 let a tak má hlavně problémy se svým tělesným zdravím. S tím mentálním je to ještě horší - členové KSČM žijí ve vzpomínkách na šťastné předlistopadové doby (kdy všeho bylo hojnost, především slouhů režimu a StB).


Vojtěch Filip šéfuje komunistům už jedenáct let a další čtyři roky má zajištěné. Na sjezdu se neprosadil jeho oponent, radikalista Josef Skála. Volal po programové iniciativě a uchopení patřičné moci - ale proti „stabilitě názorů“ V. Filipa neměl dostatečnou šanci. Snad za čtyři roky... Ale to už bude v partaji zase o pár tisíc členů méně (ročně jich zemřou čtyři tisíce) - zatím je jen místopředsedou a může nahánět mladé k razantnějším krokům. (Totiž, jaké mladé? Ty, kterým ještě nebylo 70?)

 

Na sjezdu se dokonce objevil i názor, aby strana měla mít vlastní internetovou televizi a rozhlas, které by informovaly o správné cestě a lákaly mladý pracující lid ke vstupu. Haha! Dovedete si představit, že by si takovou stanici vůbec někdo naladil? Čtete Haló noviny, list KSČM? Já znám jediného takového člověka: blízko našeho domu bydlí kdysi velmi mocný stranický ideolog a šéfredaktor Rudého práva Jan Fojtík. Toho jsem loni viděla, jak si tyto noviny kupuje na pumpě.

 

Socialismus je podle názorů účastníků sjezdu báječný společenský model, který však neměl dost času k rozvoji!! Bylo snad období od roku 1948 do roku 1989 tak krátké? No, že by si strana polepšila znovuzvolením politického opatrníka, který už desetiletí má zaručený vysoký měsíční příjem a teď i další čtyři klidné roky „práce“, o tom vážně pochybuji. Navíc: podle jeho názoru pochází všechno zlé od USA a zárukou světového míru jsou Rusko, Čína a Írán. Věci jsou tedy jasné, jen je třeba je lépe propagovat: zlepšit ideologii a obhajovat minulost.

 

„Staronový předseda KSČM Vojtěch Filip je, pokud jde odlouhověkost, takový Jaromír Jágr české politiky. Sobotním zvolením do čela rudé partaje brzy předstihne i dosavadní rekordmany v čele parlamentních stran – Miroslava Grebeníčka a Václava Klause“ napsala MF Dnes pod karikaturu V. Filipa. Nezbývá, než zvolat: „Ať žije Jágr!“ A ti další …

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012