Jak je to s kořeny?

Milí čtenáři, obracíte se na nás s dotazy, jak je to s Mezinárodním českým klubem a je-li totožný Českými kořeny. V lednovém Slově redakce jsem vás informovala, že jsou to dvě nezávislé iniciativy, ale protože stále dostáváte e-maily o dokumentárním filmu v rámci Českých kořenů o Češích ve Vancouveru a opakující se pozvánky na koncerty J. Šonského, ráda bych vám tuto věc vysvětlila.
Český dialog a Mezinárodní český klub se od letošního roku vrátil ke svému tradičnímu formátu a přestal pod svou značkou hostit jiné projekty, byť vznikly na jeho půdě. Od nového roku se Ing. Martina Fialková se svou organizací České kořeny osamostatnila, ale bohužel i nadále využívá databázi členů MČK a čtenářů Českého dialogu pro svá reklamní sdělení. Uvedené informace tedy nedostáváte od Českého dialogu ani MČK. Prosím tedy ty z vás, kterým to vadí, aby se neobraceli na mne, ale přímo na zasilatelku. Já mohu jen znovu zdůraznit, že Český dialog ani Mezinárodní český klub nejsou nijak spojeny s Českými kořeny. Jde o zcela samostatné organizace.
Český dialog nadále pracuje ve složení šéfredaktorka Eva Střížovská, redaktorka Venda Šebrlová, externí redaktorka Marina Hužvárová a redakční asistentka Lada Topinková, viz naše kontakty na webové stránce. Telefony a e-mailové adresy zůstávají. Se čtenáři se setkáváme po vzájemné dohodě v hezkých kavárnách.
Činnost Mezinárodního českého klubu, jak už jsem psala, bude na čas přerušena z organizačních i finančních důvodů. Podrobnosti viz lednové Slovo.
Přesto bychom rádi připravili pro zájemce výlet, a to do Čapkova památníku ve Strži u Dobříše, kde jsou nové zajímavé exponáty. Koncem září se totiž sjedou účastníci na konferenci Čechů, kterou téměř každoročně pořádá Ministerstvo zahraničí, Senát a Čs. rozhlas v budově Národního muzea. Zároveň bude i Krajanský festival, který báječně už po desáté organizuje Věra dr. Doušová.
Myslíme si, že by se náš výlet mohl uskutečnit v neděli po slavnostním zakončení právě Krajanského festivalu, který dopoledne vrcholí průvodem folklorních souborů z různých zemí k soše T.G.M. na Hradčanech a zpěvem písně Ach synku, synku.
Zájemci by pak mohli rovnou vyrazit na Smíchov Na Knížecí, odkud jede autobus přímo k restauraci Prachanda. Tam bychom si dali dobré jídlo (mají například výtečnou svíčkovou a držkovou polévku nebo dobroty i pro vegetariány) a pak se prošli asi kilometr do Strže, kde je nádherně. Vila je plná památek na bratry Čapkovy, na Olgu Schenflugovou a novináře Ferdinanda Peroutku, kterého tak nesmyslně pomluvil náš současný prezident.
Dejte mi, prosím vědět, kdo máte o výlet zájem, připravím a pošlu Vám další podrobnosti.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad