Jak je to s kořeny?

Milí čtenáři, obracíte se na nás s dotazy, jak je to s Mezinárodním českým klubem a je-li totožný Českými kořeny. V lednovém Slově redakce jsem vás informovala, že jsou to dvě nezávislé iniciativy, ale protože stále dostáváte e-maily o dokumentárním filmu v rámci Českých kořenů o Češích ve Vancouveru a opakující se pozvánky na koncerty J. Šonského, ráda bych vám tuto věc vysvětlila.
Český dialog a Mezinárodní český klub se od letošního roku vrátil ke svému tradičnímu formátu a přestal pod svou značkou hostit jiné projekty, byť vznikly na jeho půdě. Od nového roku se Ing. Martina Fialková se svou organizací České kořeny osamostatnila, ale bohužel i nadále využívá databázi členů MČK a čtenářů Českého dialogu pro svá reklamní sdělení. Uvedené informace tedy nedostáváte od Českého dialogu ani MČK. Prosím tedy ty z vás, kterým to vadí, aby se neobraceli na mne, ale přímo na zasilatelku. Já mohu jen znovu zdůraznit, že Český dialog ani Mezinárodní český klub nejsou nijak spojeny s Českými kořeny. Jde o zcela samostatné organizace.
Český dialog nadále pracuje ve složení šéfredaktorka Eva Střížovská, redaktorka Venda Šebrlová, externí redaktorka Marina Hužvárová a redakční asistentka Lada Topinková, viz naše kontakty na webové stránce. Telefony a e-mailové adresy zůstávají. Se čtenáři se setkáváme po vzájemné dohodě v hezkých kavárnách.
Činnost Mezinárodního českého klubu, jak už jsem psala, bude na čas přerušena z organizačních i finančních důvodů. Podrobnosti viz lednové Slovo.
Přesto bychom rádi připravili pro zájemce výlet, a to do Čapkova památníku ve Strži u Dobříše, kde jsou nové zajímavé exponáty. Koncem září se totiž sjedou účastníci na konferenci Čechů, kterou téměř každoročně pořádá Ministerstvo zahraničí, Senát a Čs. rozhlas v budově Národního muzea. Zároveň bude i Krajanský festival, který báječně už po desáté organizuje Věra dr. Doušová.
Myslíme si, že by se náš výlet mohl uskutečnit v neděli po slavnostním zakončení právě Krajanského festivalu, který dopoledne vrcholí průvodem folklorních souborů z různých zemí k soše T.G.M. na Hradčanech a zpěvem písně Ach synku, synku.
Zájemci by pak mohli rovnou vyrazit na Smíchov Na Knížecí, odkud jede autobus přímo k restauraci Prachanda. Tam bychom si dali dobré jídlo (mají například výtečnou svíčkovou a držkovou polévku nebo dobroty i pro vegetariány) a pak se prošli asi kilometr do Strže, kde je nádherně. Vila je plná památek na bratry Čapkovy, na Olgu Schenflugovou a novináře Ferdinanda Peroutku, kterého tak nesmyslně pomluvil náš současný prezident.
Dejte mi, prosím vědět, kdo máte o výlet zájem, připravím a pošlu Vám další podrobnosti.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad