Pozvánka na balet

Miroslava Besserová 5 2016 Kultura česky

 

 

Česká premiéra večera současného evropského baletu VERTIGO na Nové scéně

 

Třetí, závěrečnou premiérou Baletu Národního divadla v sezóně 2015/2016 je pozoruhodný „triptych“ nazvaný Vertigo.

 

Komponovaný večer poprvé 9. 6. na Nové scéně představí esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla: Moldavana Radu Poklitaru – Rain, Itala Maura Bigonzettiho – Vertigo a Švéda Alexandra Ekmana – Cacti.


Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity. Pozor! To vše dohromady může vyvolat pocity závratě – tedy Vertigo!

 

Rain

Choreografie: Radu Poklitaru, hudba: Johan Sebastian Bach, Jacques Brel, lidové písně.

Moldavan Radu Poklitaru je talentovaný mladý tvůrce, uznávaný choreograf současné baletní scény s velmi osobitým stylem, ve kterém propojuje prvky klasiky a každodenní gesta, prvky moderních a národních tanců. Choreografie Rain vznikla v roce 2007 a je filozofickým příběhem, který vypráví o osudech lidí, kteří nedobrovolně vstoupili do jednoho prostoru ve stejný okamžik.

 

Vertigo

Choreografie: Mauro Bigonzetti, hudba: Dmitrij Šostakovič.

Italský choreograf, v současné době také umělecký šéf Teatro La Scala, Mauro Bigonzetti, je výraznou osobností moderního tance a bezpochyby patří mezi tvůrce světového renomé.

Velmi emociální duet Vertigo vytvořil v roce 2006 a vyjádřil v něm své osobní vize ve vztahu dvou lidí, ve spojení, v němž se šílenství lásky mění ve fyzickou závrať.

 

Cacti

Choreografie: Alexander Ekman, hudba: Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Andy Stein, Gustav Mahler.

Světoznámý švédský choreograf a režisér Alexander Ekman působil nejdříve jako tanečník Nederlands Dans Theater II a Cullberg Ballet. Postupem času se vyprofiloval v tvůrce, jehož choreografie charakterizuje rychle se rozvíjející načasování, humor a zajímavé přechody. Cacti vzniklo v roce 2010 a je jedním z nejúspěšnějších Ekmanových děl. Šestnáct tanečníků vytváří rytmy společně se čtyřmi hudebníky na scéně.

 

VERTIGO, 1. premiéra: 9. 6., Nová scéna

2. premiéra: 10. 6., Nová scéna

Reprízy: 12., 15., 22. 6. a 27. 8.

 

Foto: Vertigo, Pavel Hejný

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012