Divadla - Jarně

Olga Szymanská 5 2016 Kultura česky

 

 

Do konce sezony pouhé dva měsíce, ale pražská divadla stále představují nové inscenace.


Večer tříkrálový - W. Shakespeare

Druhá inscenace z cyklu shakespearovských představení. Režisér I, Krejčí se ji rozhodl nastudovat dle překladu Martina Hilského spolu se scénografem M. Davidem a kostýmní výtvarnicí M. Roszkopfovou. Jeho slovy: „…Mně se naopak vždycky zdálo, že je nasycený smutkem. Má v sobě dvojlomnost. A já miluju tyhle dvojlomné žánry, které jsou zároveň smutné a zároveň je v nich i sranda…“

Vedle I. Wojtylové (Olivie), R. Valenty (Orsino), T. Dočkalové (Viola), J. Teplého (Sebastian), I. Jiříka (Malvolio), Z. Slavíkové (Marie), S. Šárského (Antonio) ad především J. Kačer (Šašek)!

Divadlo Pod palmovkou - nenechte si ujít!

 

Krvavá svatba - F.de Lorca

Je první režií M. Langa. Soubor divadla, nucen po povodních z června 2013 zkoušet v improvizovaných podmínkách, proto premiéru uvedl r. 2013 v Městském divadle v Děčíně, pražskou v Divadle v Dlouhé o den později. Nyní v obnovené premiéře je Krvavá svatba v nové podobě ušita přímo na míru Divadlu pod Palmovkou i hereckému souboru. V ženských rolích Z. Slavíková (Matka), T. Dočkalová (Nevěsta), M. Nohýnková (Tchýně) aj., v mužských O. Veselý (Leonardo), J. Hušek (Ženich), S. Šárský (Otec nevěsty) ad. Překlad V. Mikeš, dramaturgie L. Stýblo, režii a hudba M. Lang.

Divadlo Pod Palmovkou - od 13. května dále.

 

Palm Off Fest

První ročník divadelního festivalu představí soubory z Polska, Slovenska a České republiky a také polské divadelní režiséry Krystiana Lupu a Jana Klatu. Ostrava přiváží úspěšnou inscenaci Slyšení v režii I. Krejčího, která letos získala ocenění Inscenace roku 2015 v anketě Divadelních novin a je absolutním vítězem Cen divadelní kritiky časopisu Svět a divadlo. Domácí scéna představí Mlčení bobříků v režii J. Friče a Laskavé bohyně v režii M. Langa.

Doplněno setkáváním s pořadateli, tvůrci i herci divadel, výstavou.

Divadlo Pod palmovkou 23. května - 6. června 2016 více na: www.diavdlopodpalmovkou.cz

 

Strýček Váňa - A. P. Čechov

Do divadla Rokoko se vrací po dvaceti letech, tentokrát v režii Petra Svojtky: „… jde o variaci na téma zmarněného života na ruské provincii konce 19. století. Konflikt mezi zidealizovaným a skutečným všedním životem, zklamané lásky, nenaplněné ambice, naděje v lepší budoucnost a rozčarování z reality, to všechno jsou atributy, které ani během času neztratily na přesvědčivosti a jejichž prostřednictvím můžeme nahlédnout i dnešní společnost.“ V roli Ivana Vojnického-Strýčka Váni se představí V. Fridrich. Dále uvidíme Z. Dolanského, Z. Kajnarovou, N. Horákovou, A. Procházku, R. Fidlerovou.

Divadlo Rokoko - od 6. června 2016

 

Evžen Oněgin - A. S. Puškin

Po Anně Karenině a Rváči další dílo ruské klasiky v repertoáru MDP. Slavný milostný příběh znovu ožívá v dynamické režii Pavla Kheka. „…Milostný příběh, který prožil každý z nás, odmítnutí, které bolí, vyznání, které přijde pozdě, rozhodování mezi láskou a charakterem, to jsou věci věčné a každému důvěrně známé. Přesto se v každé době odehrávají v jiných historických kulisách,… To je vlastnost každé dobré předlohy“, říká dramaturgyně V. Mašková. Roli petrohradského šviháka Evžena Oněgina ztvární J. Hána, křehkou Taťánu P. Tenorová, dále hrají H. Hornáčková, A. Bílík, J. Smutná, H. Doulová, J. Schwarz, J. Vlach ad.

Divadlo ABC - od 11. června 2016

 

Slavné tváře v kulisách Prahy

Jedinečná výstava fotografií Aleny Hrbkové Herci a město, která zachycuje umělce i Prahu v nečekaných souvislostech. Přináší portréty herců: každý jako unikátní umělecký artefakt, vypovídající o duchu místa i duši toho, koho fotoaparát zachytil. Vznik takového cyklu trval půl druhého roku. Při každém focení vzniklo na 200 snímků, z nichž se vybraly dvě až tři, následně upraveny grafičkou. Výsledek: mimořádná výstava, jež herce Městských divadel pražských i město přibližuje v hloubce a v nečekaných souvislostech. Na originálních portrétech uvidíte mj. S. Stašovou, D. Batulkovou, P. Štěpánka, J. Smutnou, M. Dlouhého M. Málkovou a mnohé další.

Kromě Divadla ABC si snímky můžete prohlédnout 25. 4. do 6. 5. v Centru Černý Most, 12. do 15. 5. na veletrhu Svět knihy, 23. 5. do 30. 9. ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči.

 

Ostatní představení

Malý Princ / laterna magica – od 1. 4. 2016

Téměř tři sestry – A. P. Čechov / Divadlo disk - od 6. 5. 2016

Andrea Chénier – Umberto Eco / Opera-Národní divadlo – od 7. 5. 2016

Den a noc a noc a den – Ponec-Divadlo pro tanec – od 10. 5. 2016

Hrůza v Brně Arnošt Goldflam – Arnošt Goldflam / Švandovo divadlo – od 13. 5. 2016

Dopisy / Divadlo v Celetné – od 17. 5. 2016

Kár – F. Seretlek / Palác Akropolis – od 17. 5. 2016

Lakomá Barka – Jan Werich / Divadlo Gong – od 20. 5. 2016

Heda Gablerová – H. Ibsen / Divadlo v Dlouhé – od 22. 5. 2016

Busted esus Comix – D. Johnson / Komorní divadlo Troníček – od 22. 5. 2016

Plán B – Timothy and the Things / Alfred ve Dvoře – 23. 5. 2016

Experiment myší ráj – Jiří Havelka / Nová scéna-Národní divadlo – od 27. 5. 2016

Disco Pigs – E. Valsh / Pidivadlo – od 29. 5. 2016

Chemické divadlo: Zlaté město / Venuše ve Švehlovce – od 29. 5. 2016

Muska – A. Tarnagda / Divadlo Na zábradlí – od 30. 5. 2016

 

Olga Szymanská

 

Foto: Jan Kačer v roli Šaška ve hře Večer tříkrálový v Divadle pod Palmovkou

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012