OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK

Kdysi byly studánky a prameny jedinými zdroji pitné vody, proto jim byla věnována mimořádná péče a pozornost.
V pohanských dobách si lidé vody ve studánkách vážili tak, že jim přinášeli dary.
Později, v souvislosti s křesťanstvím lidé věřili, že voda je v některých studánkách zázračná, dokáže vyléčit všechny nemoci, a že zázrak uskutečnili svatí. Ke studánkám začala chodit procesí a u mnoha z nich byly postaveny kapličky.
V barokní krajině představovaly nejen nádherné stavby a orientační body, ale i místa odpočinku a modliteb.
Ještě i v současnosti je řada z nich spojována s místními pověstmi o zázracích i s legendami o vodních pannách a ochranných vílách. Od pověstí, legend i historických reálií jsou odvozeny i jejich názvy, např.: studánka Panny Marie, svaté Anny, Římská, Císařská, Dobrá voda.
Bez vody by na Zemi neexistoval život. Voda ve studánce uhasila žízeň každému poutníkovi, a aby byla čistá, dodržovala se v dávných dobách slavnost čištění studánek.
Renezanci zájmu o dávno zapomenutý jarní magický obřad čištění studánek vyvolala slavná kantáta Bohuslava Martinů „Otvírání studánek“.
Co skladatele k napsání kantáty inspirovalo? Byla to báseň Miloslava Bureše „Píseň o studánce Rubínce“. Básníka Miloslava Bureše okouzlil článek, který si přečetl v poličském muzeu. Autor v článku podrobně popisoval průběh zapomenutého jarního obřadu čištění studánek, a uvedl v něm i všechny verše, které se při obřadu používaly. Zmíněný článek byl zveřejněn v měsíčníku „Od Trstenické stezky“ v roce 1926 řídícím učitelem Josefem Karlem. Dávno zapomenutý obřad čištění studánek básník použil jako motiv pro svou báseň „Píseň o studánce Rubínce“. Báseň je tak melodická, že její text Miloslav Bureš poslal svému krajanovi a příteli Bohuslavu Martinů do jihofrancouzské Nice s prosbou o její zhudebnění. Bohuslav Martinů byl básní nadšený a navíc měl k Vysočině velmi silný osobní vztah. Na Vysočině prožil dětství a často vzpomínal na rodnou Poličku, Sykovec a Tři Studně. V roce 1938 proto s radostí přijal pozvání své žačky Vítězslavy Kaprálové a na Vysočinu přijel. Celý měsíc strávil ve vile jejich rodičů na Třech Studních a často chodil na procházky. Původní text básně zkrátil a název své kantáty změnil na „Otvírání studánek“.
Vřelá a podmanivá hudba se setkala s velkým ohlasem doma i v zahraničí, a lidé se o dávno zapomenutý obřad jarního čištění studánek začali zajímat.
Obřad čištění studánek, pramenů a studní je velice podmanivý. Průvody mladých dívek, které na jaře čistily studánky, patřily ke starobylým lidovým obyčejům. Říká se, že jejich kořeny sahají až do pohanských dob a jsou spojeny s vítáním jara.
Čištění studánek se snaží obnovit občanské společnosti i ekologické organizace, které usilují o to, aby slavnost probíhala přesně podle historických dokumentů, záznamů a kronik.
První květnový den se dívky oblečené do bílých šatů /na Slovácku se jim říká družice/ vydávají ke studánkám a v průvodu zpívají:
„Až bude máje,
půjdeme do háje.
Co tam budem dělati?
Studánečku kopati,
studánečku maličkú,
aby měla vodičku.
Vždyť každá studánka v lese
na hladině nebe nese,
kdyby jí nebylo,
o zem by se rozbilo.
Nejkrásnější dívku z vesnice zvolí za královnu. Královna jde v čele průvodu dívek, v ruce nese džbán a na hlavě má nejkrásnější květinový věneček. Když děvčata se zpěvem přijdou ke studánce, se zaříkáváním ji čistí, některé odhrabují napadané listí, další bláto a při tom říkají:
„Králko, milá králko,
studánko, Rubínko,
proč tebe zkalili,
proč že tě rmoutili?
Krátké dny a dlouhé noci,
byla jsi sama bez pomoci.
Králko, milá králko,
studánko, Rubínko,
už jsi v naší moci.“
Královna odpovídá:
„Jsem Rubínka opuštěná,
voda moje zakalená,
zlý moci čarovný,
nedbaly na můj hlas varovný.“
Když je studánka čistá, královna nabírá vodu do džbánu a lije ji do všech světových stran, aby voda chránila lidi před nemocemi a zlem, a při tom říká:
„Teč vodičko čistá do všech čtyř stran, od větrů a bouře, studánko, nás chraň.
Teč vodičko čistá do všech čtyř stran, od větrů a nesnází, studánko, nás chraň.
Teč vodičko čistá do všech čtyř stran, od sucha a hladu, studánko, nás chraň.
Teč vodičko čistá do všech čtyř stran, od bídy a nemoci, studánko, nás chraň.“
Pak jedna z dívek přistoupí ke studánce, v ruce drží velký klíč a gestem, které napodobuje odemykání dveří, klíčem otočí. Tím je studánka nejen vyčištěná, ale i otevřená.
U pramene potoka nebo říčky každá z děvčat do dlaní nabírá vodu, napije se a říká:
„Beru tě, vodičko,
proti prúdu,
šak celý rok zdravá budu!
Nabírám tě, živá vodičko,
navrať mi moje zdravíčko!
Vodičko čistá,
tečeš z hor bystrá,
omývej břehy, kamení,
očisť nás, lidská stvoření.
Tak je to u nás každý rok v máji,
děti studánkám prameny
jak srdce otvírají.
Kromě studánek a pramenů věnují dívky velkou pozornost i studním. Obcházejí všechna hospodářství ve vsi a v každém studnu důkladně vyčistí. Rituál čištění studny dívky ukončí tím, že na ni položí zelený věnec. Když jsou s čištěním všech studní hotovy, vydá se průvod dívek od domu k domu a za vyčištěné studny žádají peníze. Vybrané peníze předají muzikantům, kteří pak příští neděli vyhrávají na taneční zábavě „za studny“. Přijdou si na ni zatančit, zazpívat a pobavit se všichni obyvatele vesnice.
Mgr. Helena Kresová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad