Viktor Dyk

Venda Šebrlová 5 2016 Knihy česky

 

 

Krysař

 

Pověst o krysaři, který putuje od města k městu a píšťalou vábí krysy z ulic a sklepů do strží či vody - tu známe všichni. Město, kde se příběh strašlivé beznaděje opovrhovaného člověka stal, se jmenuje Hammeln. Krysař nemá jméno a vlastně by ani nebyl zajímavý, ale...

 

Radní mu za službu, kterou očistil město, odmítli zaplatit. Dojednaná smlouva byla neplatná, krysař prý chtěl moc peněz a vlastně by se měl spokojit s šaty a nábytkem z dílen pánů. Zoufalý a životem znechucený Krysař tónem své píšťaly omámí obyvatele města a všechny je zavede do propasti v hoře Koppel. Lidé za ním jdou v naději, že je tajemné tóny zavedou do zemského ráje - země sedmihradské.

 

Za prvé: naprosto vás zaskočí nádherná čeština, která od prvního vydání v roce 1915 nezestárla. Je to symbolický nadčasový jazyk člověka, kterou svou tvůrčí a dokonce prvorepublikovou politickou dráhu prožíval v protikladu naděje a zklamání ze současnosti. Novela vás okouzlí, protože známý děj poznáváte nejen očima, ale také srdcem.

 

 

Za druhé: budete vtaženi do života opovrhovaného psance a jeho marné lásky obrázky Jaroslava Šerých. Je v nich tolik síly, jako v Dykových slovech. Fascinující je tajuplné splývání barev a tvarů, hodně toho napovědí oči a ústa figur. Je to obdivuhodné, jak mistr Šerých takřka po sto letech souzní s textem.

 

Krásně vypravenou knihu poslalo do světa nakl. Vyšehrad.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012