Bezmezná servilnost kraje a radnice v Jihlavě

Divil jsem se před časem, když kraj Vysočina začal navazovat styky a pak dokonce vřelou družbu s komunistickou Čínou.
Pracoval jsem po léta v San Francisku, poznal jsem tam pozvolnou ,,okupaci" města lidmi z Asie a vím, stejně tak jako ostatní čeští a moravští krajané, co jsou příchozí z Číny zač. Samozřejmě tím nemyslím Taiwan, ale pevninskou komunistickou Čínu. O jejich chování raději pomlčím - našinci poznali jejich oddanost svému režimu a agresivitu při návštěvě čínského prezidenta v Praze. San Francisko, kde je dnes čínský starosta a většina radních města, považují už za ,,své " město. K původním americkým obyvatelům města se chovají bezohledně a neurvale - vždyť přece ONI jsou tady doma! Byl jsem tam ve styku s čínskými disidenty, kteří upozorňují Američany na to, jak současný totalitní režim v Číně porušuje soustavně lidská práva, že je ,,modernost a přizpůsobivost" je jen zdánlivá, že je to fasáda, za kterou se skrývá věznění a mučení disidentů, odebírání lidských orgánů z těl obětí nelidského zacházení. O jejich úctě k mrtvým svědčí ostatně tzv. výstavy lidských těl. Jak tvrdili disidenti, mnohá z nich patřila politickým vězňům.
Nic z toho asi ale vůbec nevadilo vedení kraje Vysočina a posléze i jihlavské radnici, navázat v nedávné době vřelé styky a posléze dokonce ,,družbu" (na dávné zvyky z let před rokem 1989 je zřejmě třeba zase navázat, že soudruzi?) s jedním z čínských měst. Samozřejmě bez toho, aniž by se otázali občanů kraje a města Jihlavy, jestli si takové styky s Číňany vůbec přejí. A jestli souhlasí s tím, aby páni radní za peníze města podnikali cesty do Číny a předváděli tam exportní ukázky servility, jakou tu nebylo vidět přes dvacet let. Nestačilo jim zřejmě, že občané Jihlavy a kraje Vysočina mají ještě ve velice čerstvé paměti nedávnou snahu o ,,kulturní obohacení" migranty z Iráku, které skončilo velkou a dokonce mezinárodní ostudou. Teď se Jihlavané už podivují a smějí tomu, že pijí ,,čínské pivo" - Jihlavský pivovar se totiž také spolu s jinými stal čínským majetkem. Neuvěřitelné, smutné! Jak jsem se dočetl v Novinách jihlavské radnice, vyjednávali teď jihlavští zastupitelé opět v ,,družebním" čínském městě Wuhanu (zastupitel Výborný ) o vybudování kongresového centra v Jihlavě za čínské peníze. Aniž by si zřejmě uvědomovali,že to znamená ,,něco za něco", že tady pak dojde nejen k nucenému exportu čínské vědy nebo kultury, ale hlavně politiky,kterou si tady čínští majitelé budou bezohledně prosazovat. A nebo to dobře vědí a jde o záměr udělat z kraje Vysočina jakousi enklávu komunistické Číny. To vše samozřejmě opět, jako už předtím ve věci Iráčanů, bez ohledu na to, jestli by si občané města a kraje takové obohacování čínskými mravy vůbec přáli. Mínění obyčejných lidí, kteří je ve skutečnosti platí a leckdy už po dlouhá léta, je zjevně vůbec nezajímá.
Vladimír Kříž, spisovatel a publicista, Jihlava
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad