Zlomový rok 2016?

Jan Horník
Anne Applebaumová zveřejnila 4. března v novinách The Washington Post komentář pod titulkem: „Je tohle konec Západu, jak jej známe?“
O pár dní později na něj zareagoval Edward Lucas, autor knihy Nová studená válka (česky 2008), když 7. března napsal text: „Brexit a konec Západu“ (Centrum evropských politických analýz, CEPA).
Oba autoři varují, že rok 2016 může být zlomový pro politické uspořádání světa, jak jsme na něj zvyklí. Appelbaumová píše, že si za celý svůj dospělý život nepamatuje, že bychom kdy stáli před hlasováním, které mohou přivodit konec NATO, EU a možná i liberálního světového uspořádání.
Má na mysli jednak americké presidentské volby, v nichž se může do Bílého domu dostat Donald Trump, který obhajuje mučení, deportace, náboženskou diskriminaci, je mu celkem lhostejné, zda se Ukrajina stane členem NATO, nezajímá se o bezpečnostní garance NATO a o Evropě napsal, že její konflikty nestojí za životy Američanů – stažení z Evropy by prý ušetřilo miliony dolarů ročně. S Putinem by měl skvělé vztahy…
Další klíčové presidentské volby se odehrají příští rok ve Francii, kde Marien Le Penová slibuje vystoupení z NATO i EU a stejně jako Trump vzhlíží ke zvláštním vztahům s Ruskem, jehož banky jí přispívají na volební kampaň. A do třetice čeká letos v červnu Velkou Británii referendum o vystoupení z EU. Pokud by zastánci Brexitu uspěli a ekonomické důsledky by byly pro Británii tvrdé, může se stát, že se následně dostane k moci Labour Party, kterou nyní vede ultralevičák Jeremy Corbyn. I Británie by pak mohla zvažovat vystoupení z NATO. Je to sice nepravděpodobný scénář, ale ve volbách člověk nikdy předem neví. A co pak? ptá se Appelbaumová. Jednotný trh by bez Francie zanikl a jak dlouho by přežilo NATO bez Británie? S Trumpem v čele, který chce šetřit miliony dolarů…?
Edward Lucas k jejím postřehům doplňuje, že izolacionismus za Atlantikem sílí, a to ve chvíli, kdy Evropa potřebuje Ameriku víc než dříve. Politická atmosféra v USA přituhuje, lidé jsou otrávení politickým establishmentem a mainstreamovými médii. Transatlantické spojenectví není v kurzu. Stejně znepokojující je společenská nálada v Evropě, kde politici hlavních stran nedokáží přesvědčivě vyřešit imigrační krizi. V důsledku toho se do parlamentů na kontinentě dostávají protisystémové strany jako naposledy neonacisté na Slovensku. Podle Lucase ale nepředstavují problém jen volby. Na slabost Evropy čeká i Putin, který může snadno vyvolat další bezpečnostní krizi třeba v Pobaltí, na Balkáně, v Bělorusku, na Kavkaze či ve střední Asii. Upozorňuje také na situaci Turecka a napětí, které narůstá mezi Ankarou a Moskvou. Co kdyby Putin vyprovokoval malý konflikt s Tureckem a NATO by se nedokázalo za Turecko postavit? Z článku 5. by se stal cár papíru. Podle Lucase je proto třeba začít připravovat plány B pro případ, že se za pár let ocitneme ve světe bez NATO nebo EU. Euroskeptická Británie podle něj může propadnout ilusi, že únik z EU bude znamenat záchranu před nereformovatelnou a sklerotickou EU, ale Brexit může znamenat, že sebou strhne i ostatní, navíc v tak bouřlivé době, jakou jsme nezažili celá desetiletí.
K Brexitu Appelbaumová v dalším komentáři ze 7. března „Jde o geopolitiku" (In Facts) dodává, že kdyby byl rok 1996 a nikoli 2016, kdyby největší krizí v Evropě byla válka v Bosně, a USA by stále byly jedinou supervelmocí a Británie měla svou čtvrtmilionovou armádu, možná by řekla: klidně volte Ano odchodu, když jste ochotni hospodářsky zaplatit. Nyní se však nacházíme v roce 2016. Západ už dávno nevládne mezinárodní politice a jeho ideje o demokracii, vládě zákona a svobodné tržní ekonomice jsou celosvětově na ústupu. Navíc autorka připomíná vzrůst chaosu a násilí na jižní hranici Evropy, především pak muslimské extremisty, které rozhodně nezastaví pouhé ploty. Podle Appelbaumové bude Británie mimo Evropu osamocená, přijde o mnohé spojence a bude se jí hůře odolávat nejen teroristům, ale i novým oligarchům, kteří přicházejí z Číny, Ruska nebo Kazachstánu a utrácejí velké sumy peněz, aby v zemi prosadili své zájmy. Pokud Británie opustí Evropu, posílí i pozice euroskeptických stran na kontinentě, které směřují k nacionalizaci hospodářství a autoritativnějším režimům. Výsledkem bude izolovanější Británie, s menším vlivem ve světě, v němž ubude demokracie, svobody i práva. Británie se tak nestane ani šťastnější ani bohatší ani mocnější, uvádí Appelbaumová.
Psáno pro Babylon.
Převzato z časopisu Přítomnost (www.pritomnost.cz)
Ilustrační obrázek: Nostradamus Východu - slepá maďarská vědma Baba Vanga
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad