Jiří Anderle

Jubilant
Galerie Hollar je první, která výstavou připomíná letošní 80. výročí narození vynikajícího umělce a světově proslulého grafika Jiřího Anderleho. Na vernisáži praskala ve švech také proto, že zde vystoupil Jaroslav Hutka.
Umělec
Stručně: Jiří Anderle se narodil 1936 v Pavlíkově u Rakovníka. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu, v letech 1955-1961 malbu u A. Pelce, grafiku u V. Silovského, dějiny umění u V. V. Štecha a J. Kotalíka na AVU v Praze. Následujících osm let působil v Černém divadle, které založil jeho kolega ze studií, režisér a výtvarník J. Srnec. Během zájezdů do zahraničí poznával díla starých mistrů a navštěvoval expozice významných světových tvůrců. V letech 1969-1973 byl asistentem prof. J. Trnky a prof. Z. Sklenáře na VŠUP v Praze. Roku 1966 působil na Mezinárodní letní akademii v Salzburgu. Samostatně vystavuje po celém světě, je zastoupen ve sbírkách u nás i v zahraničí. Získal řadu prestižních ocenění. Věnuje se malbě, grafice, ilustracím – stručně: patří mezi nejvýznamnější umělce 20. století. Jeho bravurní zvládnutí leptu, suché jehly, mezzotinty, měkkého krytu i různých kombinovaných technik je plné fantazie, imaginace a poezie, oscilující mezi kontrasty dobra a zla, života a smrti, krásy i hrůz válečných konfliktů, vyjádřených pro autora typickým způsobem, kterým si získal příznivce po celém světě.
Výstava
Grafiky umělce, výhradně vystavené v prostorách Galerie Hollar, pocházejí ze sbírky českého sběratele a galeristy Martina Zemana. Zcela výjimečné je, že celá kolekce prezentuje výhradně původní grafické listy, nikoliv pozdější dotisky. Některé vznikaly již z poloviny šedesátých let. A mnohé jsou z původního nákladu pouhých 15 kusů: na českém trhu s uměním je pak opravdovou vzácností, pokud se objeví tyto listy z původních nákladů. Neboť ejčastěji jsou k vidění jejich „varianty s kresbou“, tj. pozdější dotisky, které Jiří Anderle dokresloval pastelkami, aby je odlišil od původních originálních tisků. Vystavenou ucelenou sbírku původních Anderleho tisků lze srovnat http://www.add.cesky-dialog.net/article.article/pouze se sbírkou podobného rozsahu a kvality, která se nachází v USA. Za to, že se dodnes zachovala v taková kvalitě a rozsahu, vděčíme jejímu původnímu majiteli, německému sběrateli, jež měl s Anderlem přátelský vztah, třicet let jej navštěvoval a díla si osobně vybíral.
Dodejme
Sdružení českých umělců grafiků Hollar patří, vedle Umělecké besedy a Mánesa, k našim nejstarším a nejvýznamnějším uměleckým sdružením. Od svého založení v roce 1917 se téměř sto let podílí na zachování tradičně vysoké úrovně české grafiky. Mezi jeho členy patřili a patří například: Vojtěch Preissig, Max Švabinský, Kamil Lhoták, Emil Filla, Oldřich Kulhánek, František Kupka, Jan Zrzavý, Jiří Trnka, Josef Lada, František Tichý, Zdeněk Sklenář, Adolf Born ad. a právě Jiří Anderle. V současné době spolek sdružuje 160 známých českých grafiků, teoretiků umění a tiskařů.
Nenechte si ujít výstavu v Galerii Hollar - otevřena do 22. května 2016. Doporučujeme!
Olga Szymanská
/dle tiskových materiálů/
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad