Co dělají osobnosti Českých kořenů dnes?

Motto série dokumentů:
Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989,
bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti.
Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí,
kteří odchodem z Československa
tuto svobodu získali a dokázali ji využít.
V roce 2009 vznikl první dokument České kořeny ve Švédsku. „Tehdy jsme ještě netušili, že nezůstaneme jen u ojedinělého pokusu zachovat svědectví o zajímavých českých osobnostech a rodinách v této zemi. Zůstaly nám nejen vzpomínky na natáčení a film v krabičce, ale i lidská přátelství a pocit sounáležitosti s našimi filmovými hrdiny.“
„Nabádáni diváky, jsme se po roce pustili do natáčení Českých kořenů ve Švýcarsku a o dva roky později jsme se s kamerou rozjeli ještě i za Čechy do rakouské Vídně. Po vzniku každého z dokumentů se naše velká filmová rodina opět rozrostla a dnes, i s příslušníky ze čtvrtého, kanadského dílu, čítá už kolem 30 hlavních členů a pěkné řádky dalších rodinných příslušníků.
Lze říci, že téměř se všemi účastníky stále komunikujeme, výjimkou nejsou ani osobní, velmi přátelská setkání v Praze, ale i jinde. Se zájmem sledujeme, co kde kdo zajímavého opět uspořádal, napsal, vydal, vystavil či vytvořil, jak osobnosti z našich filmů dál a více prospívají zemím, v nichž nalezli svůj nový domov, a jak spolupracují s Českou republikou. Jejich ideály, energie a pracovitost jsou vzorem pro nás, autory projektu České kořeny, ale nechceme si je nechat jen pro sebe.“
Z Českých kořenů ve Švédsku – natočeno 2009: a od té doby například…
- Pavel Šochman se před několika lety z Prahy přiženil do Stockholmu, k Veronice, narozené ve Švédsku v rodině Koutných. Zdomácněl ve své nové zemi natolik, že převzal vedení Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švédsku a počíná si prý skvěle.
- Míla Drunecká z Göteborgu, veselá výtvarnice a náruživá cestovatelka, pořádá ve Švédsku fotografické výstavy ze svých nových a nových cest.
- Blanka Karlsson z Norrköpingu vydala (a to v češtině i švédštině) knihu Historický šerm jako umění a věda, která získala v Praze výbornou recenzi. V tomto roce se chystá vydat další titul na jiné, jí blízké téma, český a moravský folklor.
- Jaroslav Šonský, houslový virtuos, žijící v Norrköpingu, stále intenzivně koncertuje, ale také organizuje mezinárodní hudební projekty. V Praze, kam často jezdí, založil smyčcový soubor Martinů Strings Prague a vystupuje s ním nejen ve Švédsku, v Česku, ale i v dalších zemích.
Z Českých kořenů ve Švýcarsku – natočeno 2010: a od té doby například…
- Blanka Kubešová, spisovatelka, žijící nedaleko Luzernu, připravuje nyní další hru pro Český rozhlas. Od doby natočení našeho dokumentu jí vyšly již tři další tituly, Baletky v modrém, Nevěsta z Filipín a Kapky štěstí a naděje, velmi oceňovanou kritiky. http://www.vaseliteratura.cz/pro-dospele/5101-kapky-stesti-a-nadeje
- Robert Kolínský, pianista z Zurichu a dlouholetý organizátor Martinů Festtage v Basileji, založil rodinu a narodily se mu již dvě dcerky. Vystoupil v Praze na Dnech Bohuslava Martinů v listopadu 2015 na benefičním koncertu pro Institut B. Martinů.
- Dana Seidlová – z Zurichu vydala útlou, ale krásně vypravenou a vynikající publikaci, v níž shrnuje pro nejširší čtenářské vrstvy osobnost, ideály a význam T. G. Masaryka pro naše dějiny. http://primus.cz/historie52/2850-tgm-humanista-pravdou-posedly.html Chystá se vydat další, podobně zaměřené dílko s názvem Maturita z dějepisu. K tomu paní Seidlové, která již oslavila 86, z celého srdce gratulujeme!
- Máša Exnarová – s neutuchající energií ve své galerii nedaleko Basileje, v Sisachu, pořádá stále koncerty a výstavy českých, ale i zahraničních umělců, kteří tak obohacují kulturní rozhled domácímu, švýcarskému publiku.
- Majka Cron – od doby našeho natáčení v Luzernu postoupila a stala se předsedkyní Svazu Čechů a Slováků ve Švýcarsku, takže se opravdu musí ohánět… což s velkým nasazením také činí. Více o aktivitách svazu na http://www.svaz-spolku.ch/
- Jožka Stehlík – kamenosochař a restaurátor, pořádá každoročně veselé víkendové kamenosochařské sympozium i s dalším programem v Basileji, kde s rodinou žije.
Z Českých kořenů ve Vídni natočeno 2012 a 2013: a od té doby například…
- Jan Brabenec – vytrvale maluje, vystavuje, zve do svého pražského ateliéru zajímavé hosty, čímž zde vzniká kulturní kvas… V lednu 2016 vydal také krásný katalog, jímž představuje svoji tvorbu, a který sám o sobě je uměleckým dílem.
- Anna a Viktor Vaďurovi a ochotnický divadelní soubor Vlastenecká omladina pod jejich vedením oslavili loni 130 let české „VOmladiny“ ve Vídni. Gratulujeme! V jubilejním roce nastudovali pro české publikum ve Vídni Shakespearovo Zkrocení zlé ženy. Letos hru uvedou znovu a zopakují i veleúspěšný muzikál My Fair Lady.
- Tom Vašíček – loni během Noci kostelů uvedl v hlavním vídeňském chrámu sv. Štěpána svoje Variace na Schubertovu mši. Byl to velký úspěch, na němž se podílela i jeho dcera Caroline, vnučka Marvie a další členové rodiny včetně ženyTáni. Rovněž gratulujeme a přidáváme odkaz na rozhovor na toto téma. http://www.rozhlas.cz/krajane/clanky/_zprava/tom-vasicek-splnil-slib-a-vydal-variace-na-schubertovu-msi--1566090 (Z koncertu vznikla i CD nahrávka)
A České kořeny ve Vancouveru a Victorii?
„Nechte se překvapit, čím žijí osobnosti, s nimiž jsme natáčeli loni v létě.“
Premiéra nového snímku se již blíží! - 7. 6. 2016 v Praze.
Více informací o dokumentech najdete na www.ceskekoreny.cz
Martina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad