Stalo se v dubnu 2016... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 5 2016 Aktuality česky

 

 

Máme nové jméno: Czechia. Bude zapsáno do mezinárodní databáze OSN. Shodli se na tom prezident Zeman a premiér Sobotka. Zatím jsme neměli potřebné jednoslovné označení. Okamžitě po oznámení se rozhořela diskuse mezi jazykovými odborníky i laiky. Pojmenování Česko už je zažité a tak je věcí nás, co budeme používat. A samozřejmě se ozvali Moravané a Slezané, jejichž existenci zatím žádný oficiální název nerespektoval.

 


Šestnáct let se soudil advokát Zdeněk Altner o honoráře za vyhraný boj o Lidový dům. Původní částka pár desítek milionů se rozrostla vinou penále za prodlení a spory s ČSSD na 337 milionů korun. Smlouvu v roce 1997 podepsal tehdejší stranický šéf Miloš Zeman. Ten se od kauzy distancoval a mluvčí Jiří Ovčáček sdělil národu, že „jde o věc mezi ČSSD a panem advokátem“. Strana teď vypracovává plány, jak šetřit – což před blížícími se volbami je smrtící akce. Musí propouštět a hlavně omezit náklady na sjezdy (místo tří dnů budou trvat jen jeden den). Káva zůstává zadarmo...

 

Miloš Zeman navštívil Čapí hnízdo, farmu ministra financí Andreje Babiše. A představte si, zrovna v ten den tam byly pozvané i děti z Klokánků! Pěkná kulisa pro setkání politiků (a tři stovky dětí viděly klokany a nosály, hrály si na hřišti a dostaly občerstvení). Zeman byl naopak štědrý k Babišovi: dal mu litografii Josefa Lady s vyobrazeným čápem. Co je zvláštní: národem i politikou cloumá diskuse o tom, zda Čapí hnízdo nedostalo evropskou dotaci podvodem. Jde o 50 milionů korun.

 

Policie bude nabírat lidi: do roku 2020 by jich mělo přibýt čtyři tisícovky! Celkové náklady se odhadují na osm miliard korun. Zatím připadá na jednoho policistu 263 lidí, stejně jako v Rakousku.

 

Těžko si představit slušnější skupinu dětí než jsou skauti. Jeden oddíl si byl připomenout svátek svého patrona sv. Jiří. Skauti se zúčastnili mše ve svatojiřské bazilice na Hradě. Když pak chtěli u patronovy sochy zazpívat státní hymnu, přihlížející policista jim to zakázal. Podle platného návštěvního řádu jsou „pěvecká a hudební vystoupení“ možná jen s povolením Správy pražského hradu. Jojo, ta horlivost - omluvil se za ni ministr vnitra Chovanec i prezidentský mluvčí Ovčáček.

 

V Plzni odstraňují dva pylony pomníku Díky, Ameriko!, který byl vybudován na oslavu osvobození města americkými vojáky v roce 1945. Oba žulové objekty jsou ve špatném technickém stavu – popraskané a proto nestabilní. Budou samozřejmě nahrazeny novými kvádry.

 

Zemřel bývalý ministr zahraničí (tehdy) západního Německa Hans-Dietrich Genscher. Jeho fotografie, na které spolu s disidentem Jiřím Dienstbierem obřími štípačkami „prolamuje železnou oponu“ obletěl svět. To bylo 23. prosince 1989.

 

Svět divadla opustil mim Boris Hybner (74). Byl jedním z našich nejlepších „němých“ herců. Děkujeme za všechny chvíle, kdy jsme díky jemu zapomněli na starosti a smáli se!

 

Rozloučili jsme se s choreografem, pedagogem, režisérem a zakladatelem Pražského komorního baletu Pavlem Šmokem (88). Byl nejen na české scéně mimořádnou inspirací pro všechny, kteří chtěli v tanci dokázat víc, než zvedačky z Labutího jezera. Jeho inscenace byly dramatické, plné emocí – a moc dobře se mi o nich i o něm psalo! Nikdy nezapomenu na jeho zpracování Janáčkových Listů důvěrných.

 

Nebyl to šťastný měsíc – další osobností, která nás opustila, byla herečka Věra Kubánková (91). Do posledních dnů hrála v Divadle na Jezerce, role nápovědky v Goldflamově hře Komedianti byla napsaná přímo pro ni.

 

U sousedů vznikla nová strana: Alternativa pro Německo, jejíž předsedkyní je Frauke Petryová. Jejím hlavním předvolebním heslem byla kritika vstřícného postoje vůči islámu a požadavek obnovení hraničních kontrol kvůli uprchlíkům. Hostem byl Václav Klaus, který jí pomáhal radami v předvolební kampani. To muselo být blážo, když mu tleskal celý sál...

 

Některé značky cigaret už přeskočily hranici sta korun za krabičku. Což samozřejmě hospodští hosté tvrdě kritizují – ale pak se shodnou: pivo a cigáro si po fajruntě zasloužíme, ať to stará ušetří na vaření!

 

Televizní reklamu na potravinové doplňky, zajišťující sexuální výkonnost vždy a všude, uvidí už jen dospělí diváci. Po Sněmovně schválil její omezení i Senát, takže pánové se poučí až po 22. hodině.

 

Tunelem Blanka, tak dlouho stavěným a diskutovaným projektem v Praze, denně projede denně na 70 tisíc aut. Určitě se tak vyhnula pohromě, která se udála na Vinohradech. Tam opilý policista svým autem naboural 29 zaparkovaných vozidel. Jízda cik-cak nedávala naději, že by některé minul a tak škoda je přes 2 miliony korun. Byl propuštěn ze služby, přijde o výsluhy a hrozí mu až tři roky vězení.

 

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání na zahájení olympijských her v Brazílii. Chce také navštívit Mexiko a Kolumbii. To bude pokouřeníčko!

 

A tradiční dobrá zpráva na konec: v pražské ZOO se narodilo gorilátko. O těhotenství maminky Shindy nikdo nevěděl – ani ošetřovatelé, ani pan ředitel Miroslav Bobek (a ten má gorilí smečku jako vlastní rodinu!). Pravda, Shinda byla obézní, ale protože je hodně mlsná (až žravá), nikdo se nad tím nepozastavil. Ale stal se zázrak! Miminko se má k světu a Shinda, protože byla hodnou tetičkou ostatním gorilátkům, se o ní od první minuty dokázala postarat. Zatím nevíme, jestli mimi je holka nebo kluk, ale je nám to fuk (a chovatelům asi taky). Jedno nás však spojuje: dala bych nevím co, kdyby si mohla gorilátko vzít do dlaní a pochovat.

 

Přeji vám krásný máj – nejen kvůli lásce ale také kvůli (už) definitivnímu odložení zimních věcí! Snad už nebude sněžit!!

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012