Jan A. Baťa a Trachtovi

Sr. Evandro Amaral Trachta e Silva honorárním konzulem.
Historický badatel a spisovatel Miroslav Ivanov napsal na sklonku svého života v roce 1998 knihu Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše. Je to úžasná a pravdivá kniha o tom, jak následník Tomáše, Který zahynul při havárii letadla v roce 1932 jeho podnik rozvinul. Jan Antonín Baťa respektoval záměry bratra Tomáše a s energií a inteligencí jemu vlastní dosáhl výsledků, které by jistě Tomáš velmi ocenil. Kromě Zlína, které proměnil v obuvnické velkoměsto, zakládal pobočky po světě. V Indii, v Africe a také v Brazílii. Tam dokonce vybudoval na „zelené louce“ tři města, např. Batayporu. Přestože ve válce finančně podporoval český odboj, byl komunisty prohlášen za zrádce a majetek mu byl ukraden. Až v nedávných letech byl – už po své smrti – rehabilitován. Ale o jeho zásluhách ani dnes moc neslyšíme, spíš se stále připomíná Tomáš Baťa junior, který nic moc nezaložil, spíš žil v Kanadě už jen z hotového. Ale není nyní mým záměrem toto rozpitvávat.
Velkým pomocníkem Jana Antonína Bati v Bataypoře byl Jindřich Trachta. Byl J. A. Baťou pověřen být správcem kolonie. Osudy pilného studenta Jindřicha Trachty, který se narodil v roce 1926 v Žeravicích u Kyjova vydají na samostatnou knihu. Podstatné je, že ačkoli pocházel z chudých venkovských poměrů, vlastní pílí se dopracoval až k studiím na Masarykově univerzitě v Brně, obor slovanské studie a bohemistika. Rok ´48 a stále se zvyšující tlak komunistů na intelektuály nakonec donutili Jindřicha Trachtu 29.8.1948 opustit rodinu i rodnou zemi. Do přístavu Rio de Janeiro vplouvá 9. května 1949.
O Brazílii Jindřich Trachta říkával, že není macecha ale matka, emigroval v sedmadvaceti, takže větší část svého života strávil tam. Ale rodná země zůstala v jeho srdci a díky němu i v srdci jeho rodiny. Jeho dcera, matka pana Evandra vymalovala slovácké motivy na dřevěná futra v jeho pracovně podle otcových instrukcí, i když je na vlastní oči na strážnicku neviděla. Evandro nakonec rodnou zemi svého dědečka (díky sametové revoluci) viděl a dokonce vystudoval doktorát na „jeho“ Masaryčce v Brně. I proto umí tak krásně česky. A dědečkův odkaz rodina udržuje dál a také ostatní potomci zakladatelských rodin, ačkoli jsou to třeba původem Italové, považují Čechy tak trochu i za svou kolébku.
Pan Evamdro vzpomíná:
„V roce ´73 tu byly volby na starostu. Byli tři kandidáti a byly velké politické boje u toho. A přišli z komise za dědečkem, pan Trachto, musíš jít na volby, jinak tu bude chaos v městu. On nechtěl, ale nakonec šel. Na soudě se musel přihlásit jako kandidát a potom ostatní couvli. Takže nakonec byl sám a dostal 87% hlasů.“ V době svého starostování založil školu, která je dodnes v Bataypoře největší. Zajímal se o všechno dění a všechny akce dokumentoval a uchovával. Díky tomu dnes můžeme sledovat fotografie z první evangelické mše, prvního dne vyučování nebo první elektrifikace Bataypory. Jeho záznamy jsou dodnes hlavním podkladem pro vědecké práce o kolonizaci Brazílie a vzniku Bataypory. A udržují povědomí nových obyvatel Bataypory o prvních kolonizátorech brazilského pralesa.
Žijí tu tři původně české rodiny – Zpevakovi, Trachtovi a Dobešovi, o kousek vedle žije vnučka zakladatele města paní Dolores Baťová s dcerou.
Sr. Evandro Amaral Trachta e Silva se stává po zásluze Honorárním konzulem České republiky v Brazílii.
Slavnostní uvedení do této čestné funkce za účasti hodnostářů bude 4. května.
Gratulujeme!
Za redakci Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad