Klavírista Tomáš Víšek

"Soutěž se konala ve dnech 9.-11. dubna ve Varšavě,
hlavním pořadatelem byla Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury a spiritem agens celé soutěže pan prof. Jaroslaw Drzewiecki (syn někdejšího proslulého pianisty a pedagoga Zbigniewa Drzewieckého).
Soutěž nemá věkové omezení, jedinou podmínkou je alespoň 2 roky učit. Jinak je to "klasická" interpretační soutěž, jednokolová, pět kategorií (klávesy, smyčce, dechy, zpěv a komorní hra), program je volný, na 20-25 min.
Hlavním cílem soutěže je motivovat stávající pedagogy, aby nezapomněli hrát a vystupovat na pódiu, je škoda, když pedagog (i jeho žák) je o toto ochuzen...
Já jsem v soutěži hrál Brahmse: Dvě rapsodie op. 79, V. J. Tomáška: Dithyramb č. 2 a J. Páleníčka: Klavírní skicář - část 4 a 5. (Mimochodem, obě české skladby se moc líbily i jako skladby, i o noty byl zájem.)
Letos se konal již 4. ročník - sešli se reprezentanti Čech (já), Slovenska, Ruska, Běloruska, Litvy, Estonska, Číny a samozřejmě Polska.
Výsledky u klavírů nakonec byly: Grand Prix - Natalia Fedenko (Rusko) 1. cena - Sofia Khodosevich (Rusko), Tomáš Víšek (Česko), Ada Kuuseoks (Estonsko) 2. cena - Matusz Dobrowski (Polsko) 3. cena - Marek Matuszczak (Polsko)
Pak bylo uděleno ještě jedno čestné uznání."
Tomáš Víšek
---------------------
Tomáš Víšek
Prvně jsem ho potkala v Lucerně před lety na Pražských jazzových dnech pořádaných Jazzovou sekcí. Mladíček byl sice už v té době pevně zakotven ve vážně hudbě, ale tehdy u klavíru předvedl rockovým a jazzovým posluchačům takový klavírní temperament, že z nástroje lítaly bílé i černé klávesy. (Možná si to po těch létech nepamatuji úplně přesně, ale jisté je, že to bylo nezapomenutelné.)
Později jsme se potkávali až za doby Českého dialogu. Zval nás na své koncerty a některé jsme i organizovali. On je nejen virtuózním pianistou, ale i dobrým vypravěčem, který umí publiku přiblížit skladatele a díla, která hraje. Tak jsme také mj. uspořádali večer věnovaný Antonínu Dvořákovi ve vile Amerika či Bedřichu Smetanovi.
Před dvěma lety hrál na Pražském jaru velmi úspěšně Ježkův koncert a ten bude napřesrok na jaře opakovat spolu se Symfonickým orchestrem Čs. Rozhlasu.
Nedávno se vrátil z Varšavy s první cenou v soutěži, kterou pořádala Podkarpacka Fundacija Rozwoju Kultury. Hrál skladby Brahmse, V. J. Tomáška aj. Páleníčka.
Soutěže se účastnili reprezentanti ze Slovenska, Ruska, Běloruska, Litvy, Estonska, Číny a samozřejmě Polska. Soutěž je již několik roků vyhlašována pro hudební pedagogy, aby jim připomenula, že také mají koncertovat. A to Tomáš Víšek rozhodně naplňuje.
Nyní jede koncertovat do Švýcarska a také ho čeká dost koncertů i Čechách.
-ES-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad