Hurvínek slaví

Venda Šebrlová 4 2016 Kultura česky

 

 

Celý svůj život chodí do 4. třídy. Už devadesát let a vypadá to, že se nikdy nepřehoupne mezi dospělé. Pořád vypadá stejně - jak ho kdysi vyřezal Gustav Nosek: ušiska, vykulené oči a světlá čupřina vlasů. Původně měl být zmenšenou kopií Spejbla, ale časem se svému o šest let staršímu „otci“ přestal podobat. Na rozdíl od taťuldy má kňápavý hlásek, vymýšlí strašlivosti a jeho otázky vytáčejí Spejbla k infarktu. Diskuze končívají Hurvíkovým vítězstvím a zvoláním „chácháá“...


Akcí na oslavu Hurvínkových devadesátin je hodně: v chrudimském Muzeu loutkářských kultur jsou kromě výstavy také interaktivní programy pro děti, nakladatelství Fragment vydalo „Hurvínkovo přání“ (přeje si vyrůst – ale kdoví, jestli by se mu tady a teď líbilo víc, než jako klukovi?). Na Staroměstské radnici bude od května výstava 80 loutek a zajímavostí o natáčení desek (už 85 let!), na podzim bude v Muzeu hl. m. Prahy otevřena interaktivní výstava pro děti, které si tam budou moci s loutkami i zahrát divadlo.

 

Česká mincovna vydává emisi tří zlatých a tří stříbrných mincí: na první je Hurvínek a Žeryk, na druhé Spejbl a na další Mánička s paní Kateřinou. Zlatých bude vydáno sto (jedna za 5 750 Kč) a stříbrných pět set (za 1 150 Kč).

 

„Nestarší dítě na světě“ se svými narozeninami přidalo k oslavám 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého krále Karla IV. A protože Hurvajs dokáže všechno, dostal se s Máničkou díky Supraphonu do středověku a vznikla nahrávka „Hurvínek na dvoře Lucemburském“. Skamarádí se s mladým Václavem IV. , budou pátrat, proč byl Karel IV. tak výjimečný, a poznají i běžných středověký život (a hodně se budou divit).

 

Velká sláva bude 2. května v Divadle v Karlíně, tam vystoupí nejen Divadlo S+H, ale také 4tety. Vzácným hostem bude vosková figura Karla IV. V životní velikosti. Zapůjčí ji Francouzi a do Prahy ji poveze několik nákladních aut: bude rozebraná na kousky. (To kdyby se náhodou něco špatného přihodilo, aby nebyla zničena celá plastika.) Celý večer bude natáčet česká televize.

 

Zvláštní dárek, tentokrát nejen pro Hurvínka, ale také pro Spejbla, dostaly loutky od prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady: titul „Čestní členové Herecké asociace“ za celoživotní oddanou službu divadlu. Vzhledem k věku a tomu, že celý život pracovali S+H zadarmo (a taky že jsou dřevění) nemusejí platit členské příspěvky. Chácháá...

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012