BOHEMIA BIG BAND - dirigent Bohuslav Volf

Eva Střížovská a Venda Šebrlová 4 2016 Kultura česky

 

 

Ve druhé polovině roku 1985 se objevil na několika samostatných koncertech, festivalových i klubových vystoupeních nový orchestr - BOHEMIA BIG BAND. Jeho koncepce, věnovat se interpretaci moderní swingové hudby, přišla vhod nejen pořadatelům jazzových koncertů a festivalovým dramaturgům, ale především potěšila široké jazzové publikum.

Zjištění, že swing má stále svou platnost a je posluchačsky přitažlivý, nebylo žádným objevením Ameriky. Při poslechu BBB si však milovníci této hudby přijdou opravdu na své, vždyť v repertoáru kapely jsou nejen klasické "glenn-millerovky" a slavná aranžmá orchestrů legendárních kapelníků C. Basieho, D. Ellingtona, B. Goodmana, W. Hermana nebo skladby z repertoáru pozdějších ansámblů T. Jonese - M. Lewise, B. Riche, ale také evergreeny českých swingových klasiků, jako např. Jaroslava Ježka, Leopolda Korbaře, Alfonse Jindry a dalších. Navíc do svého programu zařazuje BBB kompozice renomovaných současníků, jakými jsou např. Karel Růžička, Milan Svoboda, Karel Velebný, Emil Viklický nebo umělecký vedoucí kapely Bohuslav Volf. Orchestr již realizoval svůj první umělecký plán, jímž byla série vystoupení s našimi předními jazzovými sólisty a významnými zpěváky. Zkušenosti z koncertů ukázaly, že to byla spolupráce nejen zajímavá, ale také oboustranně spontánně vítaná. V rámci koncertů s BBB vystoupili jako hostující sólisté Josef Audes, Mojmír Bártek, Irena Budweiserová, Karel Hála, Jaromír Hnilička, Eugen Jegorov, Vladimír Kerndl, Svatopluk Košvanec, Jana Koubková, Marcela Králová, Peter Lipa, Eva Pilarová, Zdeněk Pulec, Karel Růžička, Milan Svoboda, Karel Velebný, Emil Viklický a další. Orchestr spolupracoval i s některými významnými sólisty z oblasti vážné hudby, kteří se netají svými sympatiemi k jazzu. V tomto cyklu se představili např. houslisté Ivan Ženatý, Jaroslav Svěcený, trumpetista Zdeněk Šedivý, opětovně trombonista Zdeněk Pulec a další. Protože swingová hudba byla a je především hudbou taneč- ní, rozšířil orchestr své účinkování i o hru k tanci. Z toho důvodu doplnil svůj repertoár i o standardní, latinskoamerické a některé lidové tance, samozřejmě upravené pro klasické bigbandové obsazení.

(Úryvek z titulního článku z roku 2005.)

 

Big band ničím nenahradíš - zvláště ne Bohemia big band!

V tom našem milém a širém jazzovém světě kromě řady originálních formací zaujala své pevné místo takzvaná uskupení klasická. Mezi něž bezpochyby patří v oblasti malých obsazení typický jazzový kvartet (správnější by měl zde být výraz „jazzové kvarteto“, ale co naplat, my jazzmeni už to takhle říkáme) v obsazení saxofon, piano, kontrabas a bicí, popřípadě pouze trio z tří posledně jmenovaných nástrojů. Co se ovšem týče obsazení velkých, tam jednoznačně kraluje klasický big band, i když i tam čas od času dochází k různým mnohdy i zajímavým variantám. Stručně a jasně: pět saxofonů, čtyři trumpety, čtyři trombony a rytmika v této oblasti jazzu jednoznačně kralují už jenom proto, že pro toto obsazení existuje maximum možného notového materiálu. Jeho předností s chutí využívaly všechny známé jazzové hvězdy.

Použijeme-li módního pojmu - v čem tedy spočívá „filozofie“ Bohemia big bandu, tak lze říci tolik, že toto těleso se za citlivého vedení svého kapelníka systematicky zabývá především interpretací toho nejlepšího, co na tomto poli jazzová historie přinesla. Přitom je pečlivě dbáno na zachování toho, co je možno vyjádřit jako „respekt k duchu skladby“. A pokud lze říci, že se tento úkol daří plnit, tak je to dáno tím, že se v tomto tělese ke spolupráci scházejí skutečně přední hudebníci, kteří kromě svého instrumentálního umu v sobě mají i značnou dávku nadšení pro věc. Bohemia big band disponuje i kvalitním notovým materiálem, zčásti složeným z originálů, zčásti z aranžmá našich předních aranžérů.

(Úryvek z článku Víta Fialy z roku 2009.)

 

Semafor 14. 4. 2016

Naštěstí kolegyně Venda Šebrlová má taky ráda jazz, takže jsem s ní radostnou návštěvu mimořádného koncertu mohla sdílet. A byl to „nářez!“. Kapela, velice omlazená (za třicet jí prošla spousta jazzmanů, někteří jsou nyní žáky Ježkovy konzervatoře, kde mj. učí dirigent Bohouš Volf.) Muzika kapely byla strhující, stejně jako výborný zpěv Lucie Černíkové, jinak členky Semaforu. Však ji z balkónu s radostí pozorovala a tleskala Jitka Molavcová. K Lucii se pak přidal Lee Andrew Davison, sólo si zazpíval i její tatínek Josef Černík a nakonec Jiří Suchý, který své vystoupení okořenil osobitým humorem.

Koncert plný nádherné muziky, většinou swingových evergreenů uváděl velice příjemně zkušený jazzový moderátor Aleš Benda.

Na rozdíl od své šéfky nejsem muzikant-profík, ale kdysi dávno klavíristka a nyní nadšená fanynka symfonické hudby a jazzu. Seděly jsme s Evou v první řadě na balkoně, vedle mne o něco mladší paní s manželem. Po prvních skladbách jsem si uvědomila, že se s paní vrtíme ve stejném rytmu. Pak jsme si začaly pobrukovat a nakonec se k nám přidal i pán.

Pak, když rozvášnění muzikanti začali hrát Glenna Millera, zpívali jsme. Popichovali jsme se, přebírali jeden druhému frázování a kolíbali se jako medvídci. Nebyli jsme sami: dole v přízemí bylo taky rušno. On to byl vůbec zvláštní večer: když se na jevišti objevila křehká Lucie, nečekala jsem nic zvláštního... Totiž, do prvních tónů. Její kolega byl takový, jak si představuji jazzem křtěného afroameričana (je známo, že jazz nejlíp zpívají černoši - ale toto pojmenování se dnes nesmí užívat!). Pan Suchý sklidil bouřlivý potlesk a vůbec nevadilo, že už má ošoupaný hlas.

Když jsme propustili umordované muzikanty z jeviště, otočila se neznámá paní ke mně: "Víte, my jsme původně šli na poštu, ale když jsme viděli ten program..." řekla nadšeně. A vzájemně jsme si poděkovaly, že jsme mohly sedět vedle sebe. A taky jsem pochválila jejího manžela, jak při bubnování krásně držel rytmus!

 

Eva Střížovská a Venda Šebrlová

 

Obsazení toho večera:

Trubky: > Richard Hora > Jaroslav Kohoutek > Václav Hloušek > Jiří Volf

Trombony: > Přemysl Tomšíček > Martin Houserek > Jindřich Dostál > Tereza Drvotová

Saxofony: > Patrik Vondráček (as) > Jaroslav Šolc (as, fl) > Rostislav Fraš (ts) > Nela Dusová (ts) > Jakub Cirkl (bs, cl)

Rytmická sekce: > Jakub Urban (piano) > Vít Fiala (kontrabas) > Jan LInhart (bicí)

Zpěv: Lucie Černíková, Jiří Suchý, Lee Andrew Davison, Josef Černík

 

Na snímku Dušana Dostála Lucie Černíková s orchestrem

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012