Představení krajanské tiskoviny Montrealský věstník

Historie Věstníku
"Otec Bohuslav Janíček, jezuitský kněz Misie sv. Václava v Montrealu, vydal první "Věstník československých spolků v Montreale" v září 1964.
V té době osm organizací přispívalo zprávami o svých akcích: Canadian Czechoslovak Club, Cyrilo-Metodějská Liga, Czechoslovak Welfare Association, Československé národní sdružení v Kanadě, Královská Kanadská Legie, odbočka Masaryk, Misie sv. Václava, Společnost pro vědy a umění a Tělocvičná jednota Sokol Masaryk.
Tento počet se postupně měnil a v současné době jsou to pouze čtyři organizace, které pravidelně informují komunitu o svých akcích: České a slovenské sdružení s Klubem seniorů, Sokol, Misie sv. Václava a Asociace Hostýn.
V roce 2001 se vzhledem ke stáří a nemoci otce Janíčka Věstníku ujala Alena Martinů a ustanovila se redakční rada o 5 členech. Věstník byl rozšířen o další informace a zprávy a v roce 2005 byl přejmenován na Montrealský věstník.
Od samého začátku je Věstník vydáván díky dobrovolné práci několika členů čs. komunity a je zasílán zdarma na přibližně 500 adres. Je financován především dobrovolnými dary čtenářů a příspěvky montrealských spolků a podnikatelů českého a slovenského původu."
Dostali jsme mailem dubnové vydání výše uvedené krajanské tiskoviny, z kterého vybíráme:
Každou středu Sokolský volejbal v tělocvičně Coronation School
Jednou za měsíc Bohoslužby v kapli Loyola High School,
Každé dva týdny Schůzky klubu seniorů v Čs. domě,
Výroční schůze ČSSK (montrealská pobočka českého a slovenského sdružení) spojená s večeří v restauraci Prague
Zajímavá je pozvánka na každoročně konaný dětský tábor Hostýn
„Je určený pro děti od 6 do 16 let a bude trvat tři týdny od 3. do 23. července. Cena je stejná jako vloni:
395$/1 týden, 765$/2 týdny a 960$/3 týdny. Za každé další dítě ze stejné rodiny je sleva 10%.
Poskytujeme slevy pro skupiny. A pokud nám přivedete nového účastníka obdržíte na požádání odměnu 20 $ za každý týden jeho účasti.
Výhody pro děti: kvalitní program, dobré jídlo, nádherná příroda.
V táboře nabízíme hry v přírodě, výlety k vodopádům i jinam do okolí, volejbal, fotbal a košíkovou. Velký úspěch mají noční hry za použití baterek. Ve dvou klubovnách se pořádají tance, provozují ruční práce, hraje ping-pong a jiné hry. Na velkém jezeře Lafond máme soukromou pláž, kde provozujeme plavání, jízdu na kanoi a kajaku a rybaření. Protože máme nadbytek dříví, děláme často táborové ohně. Do tábora přijímáme i děti, které nemluví česky ani slovensky. Ať si děti přivedou své kamarády či kamarádky.
Hledáme vedoucí k dětem a kuchařky.
Přednost mají bývalí účastníci. Přihlášky na dětský tábor a jiné důležité informace jsou na internetu na www.hostyn.org.
Těšíme se na vaše děti a vnoučata!“
“Pan Peter Vidlák z Edmontonu nám poslal historickou fotku z roku 1953, kterou uveřejňujeme. Zajímavé je, že oficiálně se uvádí, že Tábor Hostýn byl založen v roce 1954 a tato fotka dokazuje, že první dětský tábor se konal již o rok dříve.
Na její zadní straně je uvedeno, že je vzata u starého farmářského domu u silnice (byl to dům na začátku ulice Des Tchèques). Jezuita Bohuslav Janíček je druhý z prava ve druhé řadě. Bratr Petra, Pavel Vidlák, je před otcem Janíčkem. Děvčata Faltova jsou třetí a čtvrtá zleva v druhé řadě a paní v první řadě je pravděpodobně paní Štrbáňová. Uvítáme, pokud může někdo tyto informace upřesnit. Máte-li někdo další fotky z tábora, pošlete nám je, rádi je uveřejníme na našem webu. Zejména máme zájem o fotky z éry otce Janíčka, tj. před rokem 1993. Připomínáme, že hodně fotografií z dětských táborů od roku 2002 do 2012 je již ve fotogalerii na www.hostyn.org."
Chcete-li dostávat Montrealský věstník po emailu ve formátu pdf, napište na montrealvestnik@gmail.com.
Více na www.montrealvestnik.com
Lada Topinková, s laskavým dohledem paní Aleny Martinů
Foto: Tábor Hostýn z roku 1953 zaslaný redakci Montrealského věstníku Peterem Vidlákem z Edmontonu
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad