Hudební pocta Karlu IV.

Venda Šebrlová 4 2016 Kultura česky

 

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude mít (ostatně jako vždycky) i svou 82. sezónu velmi kvalitní a velmi pestrou.

Šéfdirigentem je Pietari Inkinen z Finska, pod jehož vedením se symfonikové ve 12 koncertech zaměří na český, světový a finský repertoár. Mimořádnou událostí bude pak lednové uvedení Smetanovy Mé vlasti, která bude zařazena do abonentních cyklů tohoto orchestru po pětatřiceti letech. Pokračuje i hostování holandského dirigenta Jac van Steena s podzimním programem Objevení Ameriky a jarním návratem k Mahlerovi.


Jac van Steen se představil novinářům větou: „Málokdy se stane, aby se potkali v jedné místnosti dva dirigenti, kteří si nerozumějí ani slovo – a nerozumějí ani svým českým hostitelům!“

Všichni jsme ocenili, že se FOK dál hlásí v koncertním provedení filmové hudby, která není jen produktem momentální potřeby. (Škoda, že jsou problémy s dědickým právem k hudbě geniálního českého skladatele Zdeňka Lišky- pozn.V.Š.)


FOK uctí 700. narozeniny českého krále a římského císaře Karla IV. velkým koncertem na pražském Staroměstském náměstí.

„Pocta Karlu IV.“ bude geograficky připomínat jeho putování Evropou. Petr Altrichter bude dirigovat Berliozův Římský karneval, Respighiho Římské pinie a Smetanův Vyšehrad.

Pak se posluchači přesunou do Německa a uslyší předehru k Mistrům pěvcům norimberským a na závěr zpět do Čech: FOK zahraje hudbu Karla Svobody ke hře Noc na Karlštejně.

Koncert se bude konat za necelý měsíc - 11. května od 17 hod. a průvodní slovo bude mít Afréd Strejček.

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012