Pozvánka na výstavu

Karel Trinkewitz
Pod tímto názvem představuje pražské Museum Kampa malíře a tvůrce koláží, spisovatele, básníka a literárního teoretika Karla Trinkewicze.
Karel Trinkewitz se narodil 23. srpna 1931 v Mečeříži u Mladé Boleslavi. Rodina matky původu židovského přišlado Československa z Východního Pruska, otcova z Jižních Čech. Karel jako poloviční žid nesměl za války chodit do školy: česky se tedy učil doma od matky. Po válce, právě díky i českému původu, nebyla rodina vyhnána do Německa. Chodil na keramickou technickou školu v Teplicích-Šanově(1949-1951), poté absolvoval gymnasium v Teplicích, kde byli jeho spolužáky např.J. Koblasa či E.Světlík. Chtěl studovat filosofii, byl ale přijat na Právnickou fakultu UK (1952). Potřech semestrech byl jako „buržoazní element" vyloučen a živil se jako pomocný dělník, nosič balíků, účetní. V době mírného politického tání padesátých let se prosadil jako reklamní grafik a textař, dále jako redaktor časopisů pro zahraničí v nakladatelství Orbis, mj. "Im Herzen Europas". Mimo zaměstnání se věnoval básnické tvorbě, psal eseje o umění a písňové texty. V šedesátých letech výtvarně spolupracoval s řadou časopisů, kde pod značkou Witz uveřejňoval karikatury, kresby a koláže. Stal se známým jakopolitický žurnalista a satirik. V sedmdesátých letech byl několikrát zatčen a vyslýchán StB. V roce 1977 patřil k prvním signatářům Charty 77, a proto byl za dva roky nucen odejít do exilu. Usadil se v Hamburku a pobýval také ve švýcarském regionu Ticino. Po roce 1989 žil střídavě v Čechách a Německu, kde působil mj. jako český konsul. Doma patřil ke skupině Rudolfa Battěka a spolu s ním byl vyloučen z ČSSD. Prezident Václav Havel vyznamenal Karla Trinkewitze Řádem Bílého lva. Zemřel 15. března 2014.
Již jako student keramické školy byl Trinkewitz ovlivněn surrealismem, zejména Salvatorem Dalí.
V pozdější době se věnoval kaligrafiiavizuální poezii.
Jeho zájem o koláž podnítil otec svými fotografiemi: později vyšel jeho knižní titul Život je koláž.
Od půle šedesátých let se Karel stýkal s tvůrci experimentální poezie, kteří patřili do okruhu Jiřího Koláře a Josefa Hiršala a patřil k zakladatelům Klubu konkretistů.
Po odchodu do exilu spolupracoval s řadou německých i exilových vydavatelství a angažoval se i v exilovém časopisu ČSSD Právo lidu a v revui Pól. V Německu byl v úzkém kontaktu s okruhem osob kolem teoretika Maxe Bense.
Stal se úspěšným spisovatelem - vydal více esejistických knih. Pozoruhodný je titul Melancholidský život (2013).
Zároveň byl přímo vášnivým originálním autorem krátkých básní ve stylu japonského haiku, které zároveň ilustroval svými kresbami. Výbor 200 haiku z celkem 14 000 jeho básní v češtině a němčině vydalo roku 2004 nakladatelství Akropolis: Haiku o Praze, Chvála haiku/Lob des Haiku.
Hlásil se k surrealismu a jeho dílo mělo blízko k pop-artu. K osmdesátému výročí autorova narození vyšla kniha jeho osobních reflexí „Jak jsem poznal básníky“ o osobních a literárních setkáních se dvěma sty osobnostmi světové poezie.
Za literární tvorbu získal umělec ocenění, například Biermann-Ratjen Medaille Autorské asociace Hamburgči 1. Místo v Ceně Bohumila Polana za titul Jak jsem potkal básníky (2012). Poprvé vystavoval výtvarná díla v pražské Galerii na Karlově náměstí (1966) či v Nové síni (1968), po roce 1990 na pražském území v Mánesu (1991) či v Knihovně Libri Prohibiti (2012), v zahraničí v Seville (2000) a mnoha jiných místech.
Cílem současné expozice děl Karla Trinkewitze v Museu Kampa je seznámit českou veřejnost především s výtvarnou tvorbou zcela výjimečného tvůrce, jehož jméno je u nás prozatím méněznámé.
Výstava představuje umělcovy koláže, objekty a práce, které jsou v duchu lettrismu (umění šedesátých let), kdy umělec v obraze uplatňuje písmo v jiném významu, než jak je běžně používáno.
Kromě dalších českých výtvarných umělců si i Trinkewitz uvědomoval, že užití tohoto výtvarného vyjádření skýtá netušené možnosti, s nimiž se tehdy ještě běžně nepracovalo.
Expozice, koncipována do tematických celků, objasňuje různorodost mnoha Trinkewiczových přístupů k tvorbě. A představuje nejen výtvarné dílo autora, ale i jeho samého jako velmi výjimečnou renesanční osobnost.
K výstavě je vytištěn katalog, věnovaný životnímu příběhu a celkovému výtvarnému dílu Karla Trinkewitze.
Museum Kampa – do 22. května 2016.
Olga Szymanská
Foto: Sovovy mlýny - Museum Kampa patří mezi 10 nejlepšími muzeí Evropy, které stojí rozhodně za návštěvu podle deníku The Guardian
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad