Osmdesátka zlínského filmu

Olga Szymanská 4 2016 Kultura česky

 

 

Filmové ateliéry Zlín si v letošním roce připomínají osmdesáté výročí svého vzniku.

Ten je také hlavním tématem letošního 56. ročníku Zlín Film Festival.


Baťovský duch

Počátky zlínského filmu jsou spojeny s obuvnickým koncernem Baťa, jímž propagoval své výrobky. Svým filmařům dával navíc prostor k vlastní tvorbě, jejíž rozsah a význam začal přerůstat původní záměr. Z Prahy přišel do Zlína dramaturg, scénárista a režisér E. Klos, producent L. Kolda a mnozí další. Zlínský zakladatel tvorby školního filmu J. Novotný se po válce stal vedoucím zdejšího filmového ateliéru. Potřeba rozmachu filmu dala vzniknout novým místním ateliérům v baťovském duchu: s moderní snímací technikou, laboratořemi, budovou s administrativou a dílnami. Kromě reklamních, dokumentárních, cestopisných a jiných filmů vznikaly první kreslené a animované.

Pevné jako bota

Na nich se podílel fotograf J. Lukas, kameraman K. Plicka, profesor filmové techniky J. Bouček. Režiséři M. Frič a O. Vávra, herci V. Burian, K. Höger, J. Plachta, J. Štěpničková, J. Kohout aj. Vznikl dokument Poslední léto s TGM (1937) a nejslavnější film Krize (1939) o předválečném pohraničí odstartoval profesní dráhu spoluautora, prvního filmaře ze Zlína A. Hackenschmieda –Hammida, nositele Oskara. Za osmdesát let vzniklo na 1.800 filmových titulů. Ateliéry přečkaly německou okupaci, požár (1944), odstřelování a osvobození (1945), zestátnění filmu (podzim 1945), únorový puč (1948), sovětskou okupaci (1968), normalizaci sedmdesátých let, revoluci 1989, pád státního filmového monopolu (1990) i privatizaci.

Hold velikánům

Jejich historie je inspirací pro letošní ročník ZFF, zejména projekt o historii zlínského hraného filmu pro děti a mládež. Výstavy černobílých portrétních fotografií a prací H. Týrlové, K. Zemana, J. Pinkavy, Z. Lišky a dalších osobností dějin české kinematografie připomínají slavnou minulost. Vyzdvihují zásluhy a talent režisérů, kameramanů, scénáristů, animátorů, hudebních skladatelů a přibližují jejich osudy. Festivalový vizuál je poctou jim samým. S jejich tvorbou a životními příběhy se návštěvníci mohou seznámit prostřednictvím snímků promítaných v obsáhlé sekci, připomínající zlínskou filmařskou éru i jejich protagonisty. Festival připomíná i pozapomenuté hvězdy dětských rolí filmů pro děti a mládež, které vznikaly od šedesátých let. Na setkání ve Zlíně budou mnozí znich vzpomínat, jak filmování ovlivnilo jejich další život či co jim přineslo setkání s významnými filmaři.

 

Mimořádný přínos

Letošní jubilejní dvacátý Zlatý střevíček za "Mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež" převezme herečka Dagmar Havlová-Veškrnová. Známá z filmů například Holky z porcelánu, Jak se točí Rozmarýny, seriálů Bylo nás pět, Návštěvníci, Cirkus Humberto ad. Okouzlila smyslem pro humor, bezprostředností a komediálním talentem. Hrála v šedesáti filmech, dvěstě padesáti televizních inscenacích a filmech, mnohapohádkách. Organizátoři ocení paní D. Havlovou i za její charitativní a nadační aktivity. Setká se s fanoušky a zúčastní se doprovodného programu. Tradice ceny, kterou si D. Havlová odveze, sahá do roku 1997: prvním držitelem je zlínský režisér hraných filmů pro děti a mládež J. Pinkava, A. Born má cenu z loňského roku.

 

Vliv diváků

Na festivalu má důležité místo francouzská kinematografie. Které snímky se představí, rozhodnou sami diváci a navíc pět z nich získá akreditaci na filmový festival. Mohou ovlivnit skladbu z 22 oblíbených francouzských komedií: Něžné kuře, Fantomas aj., kriminálek Leon, Válka policajtů aj., dramat Není kouře bez ohně, Magická hlubina aj., historických snímků jako Bídníci, Hrabě Monte Chriso aj. Deset snímků s největším počtem hlasů bude promítáno v programu Francouzské hvězdné nebe. Kompletní přehled zveřejněn na www.zlinfest.cz/25473-soutez, jehož prostřednictvím bude možné až do 8. dubna hlasovat. Současně se hlasující mohou zapojit do soutěže o otevřenou akreditaci na festival.

Filmové klapky

Nápad k finanční podpoře filmů hraných, animovaných a dokumentárních vznikl roku 1998: dřevěné klapky, přetvořené výtvarníky v umělecká díla, jsou vystavovány a ve finále draženy. Od prvního ročníku se jich do soukromých sbírek celkem dostalo 2.037. Letošní největší 19. Salon filmových klapek zahrnuje 140 jmen stálých či jednorázových přispěvatelů, např. O. Zoubka, J. Saudka, I. Baboráka, B. Jirků ad. Zároveň začínajících výtvarníků a absolventů uměleckých škol i ze Slovenska. A na klapkách i s dětskými motivy či inspirací hlavním tématem festivalu. Po Praze, Olomouci, Mladé Boleslavi a Brně bude kolekce klapek vystavena ve Zlíně, kde vrcholí tradiční aukcí. Výtěžek je věnován na podporu autorských snímků studentů film škol a začínajícím tvůrcům – v minulých letechu leckterých odstartovala jejich filmovou kariéru.

 

I půlmaraton

Součástí programu je letos poprvé běžecký závod ulicemi Zlína. Kromě trasy klasického půlmaratonu 21 km, kterou mohou proběhnout i týmy štafetovým během na 4x5,25 km, je zde i trasa deset km. S registrací by zájemci neměli otálet: počet omezen na 1000 závodníků. Čím dříve, tím větší šanci mají na startovném ušetřit a získat kromě trička vstup na večerní koncert. Rodinný běh na 1400 m pro dospělé s dětmi a juniory je ohlédnutím do historie, konkrétně roku 1941, kdy se ve zlínském běhu objevil tehdy neznámý E. Zátopek. Doběhl sice druhý, ale závod odstartoval jeho úspěšnou kariéru. Startérem letošního bude M. Krupička, syn tehdejšího vítěze závodu. Podrobně již nyní na www.zlinskypulmaraton.cz.

Dítě v krizi

I letos bude součástí doprovodného programu ZFF seminář Dítě v krizi -„Svět dětí na šachovnici života ...“ - ve Zlíně probíhá 30. - 31. května 2016.

 

ZFF probíhá ve dnech 27.5. -3.6.2016

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012