„Vidět a vědět“ Academia Film Olomouc

od 19. do 24. dubna představí 120 filmů a známé hosty ze světa vědy a techniky
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) ve dnech 19. až 24. dubna promění moravskou metropoli ve světové centrum popularizace vědy.
Vstup na festival AFO je zdarma.
Letošní 51. ročník přivítá zajímavé hosty. Ústřední sekci Space & Place reprezentuje holandský architekt-režisér Jord den Hollander & Vladimir 518 přiveze audiovizuální smršť SPAM. Jord den Hollander naváže přednáškou Visions of the World. Prostřednictvím populárních filmů 20. století dokáže, že architektura a film mají k sobě mnohem blíže, než se zdá. Zamyslí se nad rolí architektury v dějinách kinematografie a jako názorné ukázky mu poslouží filmové klenoty jako Metropolis či Blade Runner, nevynechá ale ani komiksového Spider-Mana.
Molekulární biolog Marc van Montagu stál u zrodu metod genového inženýrství rostlin, které umožňují přenos genů z jiných organismů nebo opravu vlastní dědičné informace. Jsou geneticky modifikované organismy (GMO) bezpečné pro člověka a pro životní prostředí? Jaká je perspektiva využití GMO? A skutečně GMO potřebujeme? Na tyto a mnohé další palčivé otázky související s kontroverzním, hojně diskutovaným tématem genetických modifikací odpoví během přednášky.
Legendou ve světě fyziky se již stal americký profesor fyziky James Kakalios – napsal knihu Fyzika a superhrdinové. Zaměřuje se na vysvětlení schopností komiksových hrdinů a netají se sympatiemi k Ironmanovi! Ostřílený profesor fyziky a někdejší odborný konzultant filmové adaptace Watchmenů už v roce 2001 začal na domovské Minnesotské univerzitě vést vlastní seminář s názvem Vše, co vím o vědě, jsem poznal díky komiksům. Nejkontroverznějším tvrzením přilákal i pozornost proslulého vydavatelství Marvel.
Academia Film Olomouc pořádá Univerzita Palackého od roku 1966, s více než padesátiletou historií patří mezi nejstarší české filmové přehlídky. Od roku 2007 je mottem festivalu: „Vidět a vědět“. Zaměřením na progresívní prezentaci a propagaci populárně-vědeckých a naučných snímků je AFO svého druhu exkluzivní záležitostí. Každoročně představuje to nejlepší, co se v předcházejícím roce na poli “science documentary” urodilo a hostí řadu renomovaných ikon české i zahraniční vědy.
Na 51. ročník AFO se přihlásilo 2 500 filmů z celého světa, 46 z nich bylo vybráno do třech hlavních kategorií (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Soutěž krátkých filmů). Další budou promítnuty v rámci zvláštního uvedení nebo v jednotlivých programových sekcích – dohromady půjde o více než 120 snímků.
AFO úspěšně vyvrací mýtus o “nudných” vzdělávacích filmech. Nejlepším důkazem je festivalová návštěvnost, která se za posledních 8 let zvýšila téměř desetkrát. Loňský jubilejní 50. ročník s 5 800 akreditovanými diváky dokonce zlomil návštěvnický rekord. Festivalový program je koncipován tak, aby zaujal všechny generace diváků: od školáků přes vysokoškolské studenty až po „laickou“ veřejnost. Tradicí je událostmi nabitý doprovodný program s přednáškami, science shows, výstavami, interaktivními instalacemi a koncerty. Například děti se mohou těšit na nejnovější vzdělávací 3D snímky v českém znění.
Více informací na www.afo.cz
Tisková zpráva 4 . 4. 2016
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad