Vráťa Ebr

Venda Šebrlová 4 2016 Knihy česky

 

ROK

DEN PO DNI

 

 

Autor je sběračem informací a je nutné podotknout, že jeho 9. knížka je pro lidi stejně důležitá, jako diář nebo kalendář. Představte si: mám před sebou protivnou schůzku a už poránu jsem vzteklá. Najdu si příslušné datum, ten den je 15. dubna. Ejhle: je to Mezinárodní den palačinek! Protože je mám ráda s meruňkovým džemem, s tvarohem s rozinkami nebo se špenátem - začnu myslet na dobrotu na talíři. A to mi zůstane celý den: setkání se nevede, odpovědi na mé otázky jsou nesmyslné - a tak si představím dotyčného pána se špenátovou palačinkou pod nosem jako slušivým knírkem... Funguje to!


V drobné knížce jsou jen data, neváží se k žádnému roku. Jde to den po dni s humorem i vážně. Vráťa Ebr pochválil svých 11 lidí, kteří mu volali, když něco zaslechli nebo si přečetli. Trvalo to několik let, mezi tím v kalendářích ubývaly státní svátky. Takže např. 7. listopad už není dnem VŘSR, ale Mezinárodním dnem českých baráčníků (a přečtete si obsáhlou historii tohoto tradičního spolku, založeného už v roce 1873 v Kolíně). Ale nejsou to jen poučné texty: některé glosuje jen pár vtipných slov. Co jiného napsat, když se slaví Mezinárodní den knedlíků, Mezinárodní den lenosti, Mezinárodní den maggi, Mezinárodní den páteře... (No vidíte, opsala bych to celé!)

 

Vráťa četl, hosté v kavárničce nakladatelství Academia se smáli... Kmotra knihy, herečka Uršula Kluková, se řehtala... Pak zpívala fantastická Helena Krieglová, povídali jsme si autorem i nakladatelem a přáli jsme knížce, aby se prodrala ke čtenářům v konkurenci desítek tisíc nových titulů ročně. Takže: žádný Mezinárodní den nekupování ničeho (protože ten platí jen 28. listopadu)!

 

Víte, kdy my všichni máme svátek? Mezinárodní den knihomolů je 2. března! Jak praví autor: „Vypsaný den patří snad všem! Vždyť náš národ je vskutku národem knihomilů. Čtěme a dávejme si při tom pozor na slova a myšlenky!“

 

Venda Šebrlová

 

Vydala Agentura Kriegl se super obrázky Miroslava Pavlíka

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012