Zpráva Martiny Fialkové z Českých kořenů

Martina Fialková 4 2016 Ostatní česky

 

 

Vážení a milí,

ani jsme se nenadáli a už je tu duben. A dnes, kdy toto píšu, je 1. - tedy Apríl. Škoda, zatím se mi nikoho vtipně vyvést nepodařilo, a než se k vám moje zpravodajství dostane, tak už bude po aprílu. Humor je ale přitom tak potřebný, minimálně stejně jako zdravý rozum... Zejména v těchto po divných časech, kdy k nám na státní návštěvy jezdí čínský strýc Si Tin pching a vítají ho opět rudé vlajky...

 

A teď už pár novinek přímo souvisejících s naším tématem České kořeny:

V pondělí 4. dubna v Praze dotáčíme poslední záběry dokončovaného dokumentu z Kanady. Jaké? A proč v Praze? Nechte se překvapit. Už brzy... Skvělou zprávou je, že kanadský velvyslanec pan Otto Jelinek velmi ochotně převzal nad filmem záštitu a přijde se podívat!

 

Koncem dubna přilétá do Prahy jeden z účastníků natáčení, spisovatel, žurnalista a také bývalý diplomat Jan Drábek z Vancouveru.

Vychází mu zde nová kniha. Její uvedení v knihovně Václava Havla se uskuteční 4. května. České kořeny budou partnery této akce. O čem kniha Jana Drábka je? O jiné velké osobnosti českého exilu v Kanadě, Vladimíru Krajinovi. S jeho dcerou, Milenou Jandovou, jsme shodou okolnosti také natáčeli a uvidíte ji v našem filmu stejně jako Jana Drábka.

Těším se, že s Janem Drábkem vznikne při té příležitosti další zajímavý rozhovor. On nejen, že knihy píše, ale i mluví "jako kniha", a v zásobě má nepřeberně zážitků a zkušeností z několika kontinentů a několika politických režimů. A ke všemu je to typ pravého džentlmena, jaké aby dnes člověk pohledal....

 

Dne 14. dubna vás pozvu k poslechu internetového Tip radia. Vratislav Ebr, knikupec, knihomil a vůbec kulturní bard si přál, abych v jeho vysílání představila projekt České kořeny.

 

Na univerzitě v Hradci Králové se koná 28. dubna malá konference na téma Demokracie a svoboda - Češi v Kanadě - nutnost, volba, výzva...

 

České kořeny navázaly spolupráci s projektem CESTA KE KOŘENŮM Univerzity Karlovy (Ústav jazykové a odborné přípravy). Je to možnost pro Vás, kdo žijete v zahraničí! (čeština a genealogie spojená s výlety a poznávánim.) http://ujop.cuni.cz/kurz/poznavaci-pobyt-s-vyukou-cestiny-cesta-ke-korenum-pro-cizince-ceskeho-puvodu?from=6

Pokud vše půjde jak má, můžeme se s účastníky projektu potkat v létě v Nových Hradech. To je úžasné krásné městečko v malebné krajině Novohradských hor, kde se bude část projektu konat, a kde budeme doplňovat jeho program našimi filmy a besedami. Máte chuť a čas přijet nebo znáte někoho, kdo by se rád účastnil? Přihlašovací formulář najdete na uvedeném odkazu.

 

A na závěr, ještě před premiérou nového filmu připravujeme menší besedu v Praze, opět na téma natáčení Českých kořenů ve Vancouveru, tentokrát v Centru Rosa v Praze 8. V Rose se dá i bydlet - a to ve velmi pohodlném bytovém komplexu pro seniory (již nyní zde žije řada seniorů navrátivších se domů do Česka a doplňuji, že mají ještě místo pro další zájemce: http://www.rezidencerosa.cz/)

 

Za České kořeny zdraví

 

Martina Fialková

 

m.fialkova@centrum.cz

www.ceskekoreny.cz

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012