Josef Sudek si svojí osobitou tvorbou vydobyl světovou slávu

Nepochybně všichni znáte, anebo jste alespoň několikrát v životě spatřili fotografie Josefa Sudka. Jeho fotografie vypadají tak trochu jako z jiného světa. Zobrazoval obyčejné předměty, které však v zastřeném světle vypadají jako nadpozemské. Větve stromů, zapomenutá zákoutí, povadlé květiny, déšť. Proslulé jsou jeho pohledy z okna ateliéru, zátiší, snímky pražské architektury a zákoutí města.
Od narození tohoto významného českého umělce uplynulo v březnu 120 let.
Sudek, který se narodil 17. března 1896 v Kolíně, začal fotografovat již jako 17-ti letý knihařský učeň, fotil i na frontě první světové války, které se zúčastnil jako aktivní voják na italské frontě a v bojích přišel o pravou ruku. Za první republiky se vypracoval v žádaného fotografa, který byl v centru pražského uměleckého dění. Mezi jeho přátele patřili fotograf Funke, malíři Filla a Tichý. Po druhé světové válce se přátelil např. s básníkem Seifertem či malířem Zrzavým. Jako velký milovník hudby pořádal pravidelné poslechové úterky. V té době jej bylo možné spatřit, jak ošuntělý, s nezbytným těžkým fotoaparátem bloumal pražskými ulicemi. Získal si proto pověst samotáře a podivína.
Jiří Hubička, i-stránky archivu Českého rozhlasu:
Na otázku, zda považuje fotografii za umění, odpověděl v roce 1954, že nikoliv. „Je to hezké řemeslo, vyžadující určitý vkus. Umění to být nemůže, protože fotografie je odkázána na věci, které existují již před ní a mimo ni, na svět kolem nás.“
Josef Sudek proslul svérázným způsobem vyjadřování, neméně pak pozoruhodnými názory na svět a umění. V roce 1966 byl pozván do Československého rozhlasu, aby natočil další díl – tehdy velmi oblíbeného cyklu – Sám doma s hudbou, kterou mám rád. Z tohoto pořadu, vysílal se 15. prosince roku 1966, jsem vybral několik ukázek, soustředných na názory Josefa Sudka, nikoli ovšem na hudbu, kterou v pořadu uváděl.
Lada Topinková
Foto: Jovan Dezort, ČTK
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad