Stalo se březnu a stojí za pozornost...

Venda Šebrlová 4 2016 Aktuality česky

 

 

Hitem byl pobyt čínského prezidenta v Česku. Pro nás, diváky, ani nešlo o podepisování dohod, ty samozřejmě po několik let dohadovaly odborné komise. Byl to cirkus hodný tradičního uctívání důležitého hosta z daleké ciziny. Chudinka Si Ťin-pching, ten si užil přátelského poklepávání na ramena a hospodského objímaní od našeho šéfa! To se v Asii nedělá! „Každé krásné setkání musí jednou skončit“ řekl na rozloučenou Miloš Zeman. To seděli na polstrovaných rudých židlích na balkoně Strahovského kláštera (v soukromí, obklopeni jen desítkami uniformovaných i tajných ochránců) a přiťukli se před novináři půllitrem piva. Praha se určitě čínskému prezidentovi líbila. Na uvítací divadýlko je zvyklý z domova. My jsme si zase užili (po mnoha letech) rudých vlajek a rudých oblečků - i Zeman si oblékl přes své pivní břicho červenou vestu!


Určitě v těch krásných momentech zapomněl i na to, že prohrál soud s vnučkou Ferdinanda Peroutky! O tomto významném novináři prohlásil, že napsal článek s titulkem Hitler je gentleman - což se ani hradnímu mluvkovi Ovčáčkovi ani nikomu dalšímu nepodařilo doložit. Soud uložil prezidentské kanceláři (prezident má imunitu), aby se omluvila. Což ona neučiní – protože nic takového nevyšlo od jejich zaměstnanců! Takže se odvolá – a pak se znovu odvolá... A Zeman? Co by - teď už má jiné zájmy než dokazovat, že viděl něco, co neexistuje! Připravuje se na další prezidentskou kandidaturu a jezdí po Čechách a Moravě jako zběsilý.

 

Velmi, ale velmi se zhoršily vztahy mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem. Především slovník pana Kalouska hrubne a jeho vystoupení by se v rozhlase a televizi mělo vysílat až po 22. hodině! Teď se napříč stranami (a obyčejnými lidmi) probírá Farma Čapí hnízdo, která patřila v době získání evropské dotace (50 milionů) jeho rodině (jemu ne!!), takže o žádný podvod se nejednalo! Tak pravil ve svém obsáhlém projevu v parlamentě. Howg!

 

Konečně se dohodla církev a Hrad o navrácení části církevního majetku. Katolická církev dostane zpět zdevastovavý Kostel sv. Jiří s klášterem a Mockerovy domy. Mladotův dům a Staré probošství jsou už pronajaté církvi na 99 let. Ostatní historické budovy (především katedrála sv. Víta, Basilika sv. Jiří) jsou nadále majetkem státu.

 

Do Brna byla převezena za mimořádných bezpečnostních podmínek gotická malba Madona z Veveří. V Diecézním muzeu bude vystavována poté, co byla v rámci restitucí vrácena z Národní galerie na farnost Veverská Bítyška u Brna.

 

Známý astronom a astrofyzik Jiří Grygar oslavil osmdesátiny. Žádný mejdan však nebyl, protože v Argentině pozoroval kosmické záření. Pochvaluje si, že tam není žádné světelné znečistění a tak pozorování hvězd mu bere dech! Dovolte osobní gratulaci a vzpomínku: dělala jsem ve své novinářské kariéře skoro tři stovky rozhovorů, ale opravdu jsem se bála jen dvakrát. Abych si neudělala ostudu před kardinálem Miloslavem Vlkem a (tehdy předsedou Akademie věd) Jiřím Grygarem. Byli oba stateční a hodní... Pan Grygar mi mj. vysvětloval, proč vědec může být věřícím křesťanem. Takové rozpravy se nezapomínají! Děkuji za sebe a ostatní lidi!

 

Taktéž osmdesátiny oslavil dramatik, textař a režisér Zdeněk Svěrák. Většina z nás se znovu dívala na televizní záznamy jeho z Divadla Járy Cimrmana. Známe je už nazpaměť, napovídáme hercům a smějeme se dopředu. Prosím, pane Svěráku, buďte tady ve zdraví ještě hodně dlouho a pište!

 

Zemřel výjimečný filmový režisér Jan Němec (79). Patřil k tzv. české vlně šedesátých let (s Formanem, Chytilovou a Menzlem). Bolševici ho velmi neměli rádi, takže v roce 1974 emigroval. Točil ve Francii, Británii, Švédsku i USA. Ani s věkem neztratil svou nezávislost na politicích a tak v roce 2014 vrátil své státní vyznamenání, které dostal po revoluci od Václava Havla. Byl znechucen výběrem vyznamenaných patolízalů, kterým prezident Zeman hojně zdobil šatstvo. Chtěl si ho vyzvednout, až bude líp... My všichni doufáme, že se tam v nebi naší současné politice s Václavem Havlem a ostatními přáteli upřímně smějí!

 

Nejen zavilí sportovní fanoušci drželi palce biatlonisce Gabriele Soukalové! Letošní sezóna byla jako pohádka: skoro všechno, co bylo připraveno pro vítěze, vyhrála! Ukončila závodní maraton polibkem skleněnému Velkému křišťálovému globusu za triumf ve Světovém poháru.

 

Hodně se mluvilo o zodpovědnosti dětí za závažné zločiny. Nastartovala to šikana učitelky na pražské střední škole, která skončila smrtí učitelky. V Teplicích byl v únoru dopaden čtrnáctiletý kluk, který ubodal svou patnáctiletou kamarádku. Navíc loni shodil do výtahové šachty kamaráda - chtěl ho zabít, jen náhodou se to nepovedlo. Předtím zabil a rozřezal matčinu kočku... Dnešní hranice trestní odpovědnosti je 15 let. Teď se jedná o snížení na třináct let v případě vraždy nebo znásilnění. Právníci se budou dohadovat – ale myslím, že pokud je někdo schopen naplánovat tak hnusný čin, měl by být potrestán. Zatím jsou tresty jen v podobě ochranné výchovy! A co pak, až vrah dovrší 18. narozeniny? Oslaví propuštění dalším adrenalinovým činem?

 

Tradiční dobrá zpráva na konec... První den v březnu jsme se my a kus západní Evropy brodili záplavami sněhu. Celou zimu ho nenapadlo tolik, jako pár hodin před začátkem „jara“! Takové dopravní kalamity by nevymyslel ani James Bond! A k tomu zápletku s propadlou voliérou v pražské ZOO, která nevydržela obří vrstvu těžkého sněhu a poroučela se k zemi! K nebi naopak odlétlo 18 vzácných ibisů. Hledali jsme je všichni a všude... Fotili je lidé na střechách, okenních parapetech, v parcích, na dvorkách a to nejen v Praze, ale také ve Středočeském kraji. Po čtrnácti dnech už byli všichni zase doma! Výlet nepřežil jen jeden pták, který spolykal kousky skla a zinkované podložky.

 

Pohodový aprílový měsíc bez šibeničního humoru vám přeje

Venda Šebrlová

 

Foto: Poslední ibis odchycen, autor Miroslav Bobek

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012