Trocha poezie nikoho nezabije

Až minulý pátek, 1. dubna, jsem se dočetl v tisku, že se již několik let slaví 21. března Světový den poezie (mimochodem na toho 1. dubna, tedy na apríla, připadá rovněž Mezinárodní den ptactva, ale o tom už jsem jak v Českém dialogu - http://www.cesky-dialog.net/clanek/6694-1-duben-mezinarodni-den-ptactva/, tak i v Kalendáři psal).
Právě na Světový den poezie vymyslel jeden obchodní řetězec akci, k níž se se nechal inspirovat duší vídeňských kaváren, a vznikl tak projekt Zaplať básní (Pay With A Poem), nad nímž záštitu převzal skotský básník Robert Montgomery. U nás se do této akce zapojilo vloni 12 kaváren, letos již 22 a věřme, že jich bude v následujících létech přibývat. Smyslem projektu je to, že každý, kdo v tento den (tedy 21. března) přednese ve spřízněné kavárně vlastní báseň, bude mít kafe "zadara"! Já jsem zde, na stránkách ČD, již publikoval několik básní i veršovánek (pro děti), a tak bych chtěl dnes vytáhnout ze šuplíku (míněno doslovně) poslední - ale zato moooooc dlouhou - básničku o ZOO, na které jsem pracoval průběžně asi 5 let (a vzhledem k její délce si příští rok budu nárokovat aspoň pět káv, z toho jednu vídeňskou!). Snad potěší nejen děti, kterým je primárně určena, ale i dospělé čtenáře Českého dialogu. Spolu s panem Jiřím Suchým, jehož citát z jedné jeho písně jsem použil v titulku, si totiž myslím, že opravdu "trocha poezie nikoho nezabije".
Miroslav Seifert
Básnička je uveřejněna v následujícím příspěvku.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad