Pozvánka na výstavu

4 2016 Kultura česky

KŘEHKÁ KRÁSA PRAŽSKÉ KAMENINY

Galerie hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

1. 4. – 30. 10. 2016

út–ne 10.00–18.00, pá 13.00–18.00

 

Výstava představuje unikátní sbírku pražské kameniny, která kdysi bývala pýchou každé měšťanské rodiny, protože napodobovala porcelán používaný šlechtou nejen vzhledem, ale i určitými vlastnostmi.

 

Vystavené exponáty byly vyrobeny v pražské továrně na zpracování jemné kameniny, která byla první svého druhu u nás. Založili ji čtyři pražští měšťané roku 1791, bratři Karel a Václav Kunerlovi, Josef Ignác Lange a Josef Emanuel Hübel, kteří se rozhodli po vzoru z ciziny založit podobný podnik. Pro účely továrny byla v roce 1794 v dražbě zakoupena budova starých jezdeckých kasáren nalézající se na rohu současných ulic Na Poříčí a Havlíčkovy. V roce 1795 k ní byl přikoupen sousední dům zvaný „U slepého zemana“. Na úspěchu továrny měli velký podíl cizí odborníci z Ansbachu, Míšně a Postupimi. Zanedlouho se v továrně uplatnili i tuzemští umělci modeléři a točíři, tak i malíři otec a synové Heidrichovi, kteří byli dříve zaměstnáni jako malíři skla v Jablonci. Technické vybavení manufaktury obsahovalo 13 hrnčířských kruhů, 4 mlýny na kameninovou hmotu a glazuru, 3 pece a 1 anglický obráběcí stroj.

Velkým inspiračním zdrojem v tvarosloví některých nádob byla anglická Leeds Pottery. Tvar některých výrobků se téměř shoduje s její produkcí v detailu. U starších výrobků se používala naglazurová technika (malba na vypálený naglazovaný produkt), nejčastěji v barvě sépiové, fialové nebo modré a černé. Výpal se musel provádět na třikrát a proto byl složitější a nákladnější. Okolo roku 1760 přichází na trh kamenina s tištěným dekorem z Anglie. Tato technika však vyžadovala spolupráci dobrého malíře a mědirytce, který obraz zpracoval na měděnou matrici. Pro pražskou kameninu vyrobenou kolem roku 1800 byly nejtypičtějšísériově malované figurální dekory – žánrové postavy mužů a žen v dobových oblecích se zvířaty, společnosti u stolu, postavy hrající na hudební nástroj, výjevy s dětmi.

Figurální kameninu pražská manufaktura produkovala už na samém počátku své existence, ale vzhledem k sériové produkci užitkové kameniny šlo pouze o okrajovou záležitost. Inspiraci poskytovaly dobové módní trendy, příroda nebo antická mytologie. Figurální náměty se též objevují jako doplněk užitkové keramiky. Pro pražskou manufakturu pracoval talentovaný modelér a točíř Jan Votýpka. Citlivě vymodeloval sošky ptáčníka Papagena a flétnisty, postav z Mozartových oper, které byly v Praze velice oblíbené. Z jeho rukou pravděpodobně vyšly také postavy antické mytologie Aeskulap a Hygieia. Na všech těchto soškách se objevuje modelérova vlastní invence a nejsou pouhou kopií předmětů vyrobených podle produkce slavných porcelánek. Jan Votýpka působil v pražské manufaktuře pět let, potom dostal nabídku od týnecké manufaktury na jemnou kameninu, kterou využil.

Na konci éry pražské manufaktury na kameninu v roce 1836 nastoupil jako ředitel Karel Ludvík Kriegel, továrna se přestěhovala na Smíchov a začala produkovat porcelánové výrobky. Po nějakou dobu však vyráběla současně kameninu i porcelán.

 

 

Doplňující informace:

Kamenina je keramický druh slinutin, ostrého zesklovatělého střepu různé barvy podle použité hlíny a atmosféry pálení. Teplota výpalu je 1200oC–1280oC. Ke kameninám řadíme i hrnčířské zboží méně slinuté, nesoucí ostatní znaky kamenin.

Kameninová hmota se připravuje z dokonale čistých, proplavených mastných a tvárných jílů, umletých na prášek. K jílům se do kameninové hmoty přidával drcený jemně rozemletý křemen a živec, případně i kaolín.

 

 

Vstupné: 120 Kč plné (dospělí) / 60 Kč snížené (studenti) / 30 Kč (senioři)

Další informace: www.ghmp.cz

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012