S Markem po devatenácté

Setkával jste se najednou s lidmi, které jste znal většinou jen podle jména, s herci, kteří museli brát mladého začínajícího „rozhlasáka“ s respektem. Toho, kdo určuje co, jak se bude točit, kdo potom pořad postříhá a dá mu výslednou podobu. Dají se popsat zpětně vaše pocity? Rozhlas je svébytná disciplína, co vás na něm baví?
V září 2012 jsem začal pracovat v Českém rozhlase a to na Dvojce. Do práce mě přijal tehdejší šéfredaktor Jaromír Ostrý. Má první redaktorská práce obnášela poslouchání archivních pořadů a vybírání humorných scének, skečů a historek. Ty vhodné a zubem času nedotčené jsem měl pak využít v pořadu Kolotoč, který jsem jako dramaturg přebral od ledna následujícího roku. Vedle Kolotoče jsem měl na starosti i Tlučhořovic rodinku, improvizace legendární dvojice Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Ta se začala na Dvojce po velmi složitých jednáních vysílat v dvojí podobě. Jeden formát byl patnácti minutový a ten druhý pod názvem Jak to vidí Tlučhořovi, představoval skeče, kterými Tlučhořovi denně komentovali aktuální události.
Práce v rádiu, pro mě představovalo něco naprosto nového. V životě by mě nenapadlo, že bych měl pracovat v budově, kolem které jsem chodil řadu let, a na kterou jsem se díval z okna dědova bytu ještě jako malý kluk.
Vždy jsem byl soustředěný na televizi, a viděl se spíž jako televizní dramaturg. Zdálo se mi nepředstavitelné, že bych měl pracovat jen se zvukem bez vizuálního prvku. Po krátké době jsem se však naučil střih a pak jsem zjistil, že tahle práce má své kouzlo, nabízí intimitu, komornost mezi režisérem, současně v roli dramaturga a interpretem, která u televizních pořadů neexistuje.
Měl jsem štěstí, že se mi kolegové jako Roman Víšek, Táňa Smržová, Jaromír Ostrý ale i mnozí další věnovali a vždy pomohli, když jsem se octl v nesnázích. Zmíněný Kolotoč pro mě byl velmi důležitý tohoto roku, kdy vedle Romana s námi spolupracoval i děda Oplustil.
Bylo to poprvé v životě, že jsme měli společný projekt. Práce probíhala plynně a oba byli mým vzorem profesionality, ke kterému se snažím směrovat. Posléze jsem dostal na starost i další pořad, Sejdeme se U kalicha. Měl jsem velké štěstí, že jsem se seznámil s dalšími profesionály, jako jsou Slávek Jandák a Tomáš Töpfer, kteří pořad moderují. Na začátku jsem z pánů měl trému, ale postupně jsme se poznali a v demokratické atmosféře si vyříkáváme aktuální výběr hostů nebo pokud se vyskytnou dílčí problémy.
Pořad U kalicha je pro mě ten nejzajímavější, jelikož tam mám široké pole působení. Navrhuji hosty, můžu natočený materiál stříhat a donedávna jsem vybíral i hudbu k pořadu. Snažíme se vždy, aby host byl atraktivní pro posluchače. Vybíráme lidi, kteří něco umí, kteří něco dokázali a zanechali ve svém oboru nesmazatelnou stopu. Některé z hostů jsem měl štěstí poznat blíž a dokonce jsme se stali přátelé. Každý pořad, který vytvoříme, představuje zkušenost, obohacení a rozšíření pohledu na život.
Je celá řada i dalších příspěvku, na kterých jsem spolupracoval. Vybíral fejetony, glosy a teď připravuji i hudební rubriku Dagmar Peckové Nevážně o hudbě vážné. Každá z těchto příležitosti je velice důležitá, představuje dlaždici na cestě zkušeností a mou povinností je udržet si k ním patřičný respekt, pokoru a profesionální přístup.
Miroslava Besserová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad