Hysterické dny

Venda Šebrlová 3 2016 Aktuality česky

 

Předesílám: to není překlep!

Jistě je návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přelomem v našich vztazích. Je samozřejmě historická, protože předtím tady žádný čínský prezident nebyl! Zaslouží s samozřejmě čestnou stráž, přehlídky, salvy z děl, slavnostní stolování a náležitou úctu dle diplomatického protokolu. Ale to, co jsme zažívali v Praze, už hysterie byla!

 

Ani královna Alžběta II. ani Barack Obama nebyli tak hlídaní. Vypadalo to, že všichni pražští policajti a těžkooděnci byli shromážděni na trase přesunu čínského a našeho prezidenta.

V úterý dopoledne jsem jela přes most k Národnímu divadlu. Na Žofíně se konalo česko-čínské ekonomické fórum. Divím se, že tam tramvaje mohly projet, ulice na obou stranách mostu byly hermeticky uzavřené. Na chodníkách stály hloučky Číňanů s obřími rudými vlajkami a naproti, na rohu u Národního divadla, stála skupina Čechů s vlajkami tibetskými. Číňané sice byli ozbrojeni dlouhými tyčemi od vlajek a paličkami na bubínky – ale co kdyby je „nepřátelská“ skupina asi dvaceti lidí chtěla umlátit vlaječkami 40x20 cm!?

 

Většina z nás si nedovede představit, jak se budou dál rozvíjet naše vzájemné obchodní styky. Hodnota třiceti podepsaných smluv je podle prvních zpráv 95 mld. korun. Číňané budou nakupovat podniky a tím získají všechny dosavadní kontakty. My jsme „letadlová loď„ pro výpady na evropský trh. Rozhodovat nebudou Češi, zisk určitě nebude náš... Jasně, ale bojím se, že se budou zavádět i pracovní zvyklosti a staneme se bezejmennými mravenečky. Ti podřízení by mohli k montérkám nosit kulicha s krtečkem, šéfové k obleku slušivé čapky s pandou.

Navíc se mluvilo také o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Už tolikrát se během staletí tento projekt objevil a zase zmizel, protože expertízy ho nedoporučily. Teď se zdá, že bude...

Navrhuji na jeho slavnostní otevření za pár let jako první loď nafukovací člun s kapitánem Zemanem na palubě. To už bude sedět v kolečkovém křesle, kolem něj v námořnických tričkách budou plavčíci-bodygardi a na březích budou lidé mávat čínskými a českými vlajkami a zdravit po vodácku.

Nevíte, jak se řekne čínsky ahooooj!?

 

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012