Odhalení pamětní desky Evy Olmerové

Martina Fialková 3 2016 Kultura česky

 

Eva Olmerová má novou desku - tentokrát pamětní

 

Legendární jazzová zpěvačka Eva Olmerová během svého života natočila několik desek, na nichž je zachycen její hlas. Jedinečný, originální, drsný i něžný, plný citu, vášně, lásky i žalu i radosti zároveň.

Od nedávna má desku další - pamětní, jejíž podoba byla inspirována těmi gramofonovými. Nese na sobě soustředné kruhy, drážky, které tvoří - vyrobeny zvláštní technikou v kovu -  vizuální vjem gramodesky, umocněný zpěvaččiným portrétem. Ten je mezi drážky přenesen touž technologií a krásná tvář mladé Evy Olmerové z něj až magický vystupuje různou intenzitou - podle úhlu našeho pohledu.

 

Deska je umístěna těsně nad výškou chodcových očí, vedle okna v přízemí domu, kde Eva Olmerová řadu let žila, a z nějž často komunikovala s kolemjdoucími.

Toto "kontaktní okno" se stalo proslulým, a bylo proto vtaženo do děje i při odhalení pamětní desky. V čase zahájení akce konané v pondělí 21. 3. 2016 jej otevřela a na parapet si sedla - zpívajíc - Zuzana Dovalová, představitelka Evy Olmerové v muzikálu "Nezemřela jsem", mapující zpěvaččin život.

V jejím podání zaznělo pak ještě několik písní včetně nezapomenutelné Čekej tiše...a nutno říct, že se jí skvělým, procítěným projevem podařilo podtrhnout atmosféru akce, která byla decentní a hezká zároveň, byl tam s námi duch Evy O.

 

Nechyběly oslavné, ale v duchu Evy Olmerové i vtipné promluvy - jak starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, tak Eviných přátel, mezi nimiž tu byla i další jazzová legenda, Jana Koubková, a samotného autora pamětní desky, mladého brněnského umělce Dušana Váni, jemuž je nutné vyslovit uznání za nápad ztvárnění vzpomínky na Evu Olmerovou do této podoby.

 

Martina Fialková, účastník akce

 

-------------------------------------

Za sebe dodávám, že jsem se bohužel nemohla z důvodu mého stěhování zúčastnit, což mě mrzí o to víc, že jsme byly s Evou letité kamarádky.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012