Velikonoce v České škole Madrid

3 2016 Naši ve světě česky

 

S příchodem jara jsou neoddělitelně spojeny Velikonoce. Oslavu těchto svátků jsme nemohli vynechat ani v naší České škole Madrid. Hlavní město Španělska sice dělí od České republiky více než 2 000 kilometrů, ale díky šikovným učitelům, dětem a jejich příbuzným jsme dokázali i na tuto vzdálenost přenést alespoň část domoviny a tradičních českých Velikonoc až do Madridu.

 

Zatímco v České republice je nejdůležitějším dnem Velikonoc Pondělí velikonoční, ve Španělsku se slaví celých 7 dní, konkrétně se tomuto období říká Semana Santa (Svatý týden). Začíná první nedělí po prvním jarním úplňku (Květná neděle) a končí – na rozdíl od českých Velikonoc – Velikonoční nedělí. Každý den v tomto období, vyjma soboty, se v ulicích španělských měst a vesnic objevují tisíce procesí, tzv. bratrství (cofradías). Poutníci, tzv. nazarenos, procházející ulicemi jsou oděni do vysokých špičatých kápí, které jim zakrývají obličej. Tyto výjevy nápadně připomínají členy amerického Ku-klux-klanu, ale nemají s ním nic společného. Působivá jsou tato procesí především na jihu Španělska, ovšem i v Madridu je to úžasná podívaná.

 

Tradičním španělským velikonočním pokrmem je Roscón de Pascua, což je věnec nebo bochánek ze sladkého těsta, do kterého se vtlačují barvená vejce, uvařená natvrdo. Každý věnec obsahuje malého plastového panáčka. Ten, kdo jej najde ve svém kousku, bude mít štěstí. Dále si Španĕlé pochutnávají na torrijas. To je nakrájená veka, obalená ve vajíčku s cukrem, smažená ve velké spoustĕ oleje a nakonec ještĕ posypaná skořicí.

 

Velikonoce v České škole Madrid se již tradičně nesly v duchu velikonoční dílny. Učitelé připravili pro děti, které navštěvují českou školu ve španělské metropoli, řadu aktivit vážících se k těmto křesťanským svátkům. S pomocí svých příbuzných či učitelů se děti pustily do tradičního barvení vajíček, setí osení a také malování kuřátek a zajíčků. Nechybělo ani pletení pomlázky z čerstvého vrbového proutí. Vzduch přívětivé domácí atmosféry tu a tam prořízl ostrý řezaný zvuk klasické řehtačky. Slyšet byly i tradiční české velikonoční koledy.

 

K Velikonocům neodomyslitelně patří i spousta dobrot. Na velikonočním stole v České škole Madrid se objevil nespočet nejrůznějších lahůdek, které upekli příbuzní dětí a učitelský sbor. Ochutnat jsme mohli vynikající mrkvový koláč, skvělou velikonoční nádivku, tradiční mazanec, úžasný perník či výbornou tvarohovou buchtu. Překvapením byl pravý „uherák“. Všichni přítomní si nedělní odpoledne náramně užili a pocítili vůni českých Velikonoc i daleko od domova.

 

Napsal: Michal Čermák

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012