AHA! RODIČOVSTVÍ

Venda Šebrlová 3 2016 Knihy česky

 

Dr. Laura Markhamová

 

Kdybychom se dokázali k dětem chovat podle rad z této knihy, co by se stalo?

1) děti by byly šťastné

2) rodiče by byli šťastní

3) svět byl báječným místem k životu


Jenže to nejde. Když si přečtete tento „návod k rodičovství“, jistě si hodně zapamatujete. Nebojte se, že je dost odborná. Je velmi dobře graficky zpracovaná, takže důležité informace a shrnutí jsou zvýrazněny typem a velikostí písma. Navíc všechny rady vycházejí z předchozích příběhů rodičů s dětmi – a budete se divit, co všechno se může stát!

 

L. Markhamová je klinická psycholožka na Columbia University a jejím oborem je dětská vývojová psychologie. Má dvě děti a devět synovců a neteří, takže vlastních zkušeností až až. Proto ví, že hlavními ingrediencemi sociálně šťastného a mentálně zdravého dítěte jsou... rodičovská láska a trpělivost! Musíte mít soucit s jeho rozpaky, strachu z neznámého světa, vztekem, pláčem i někdy hysterickou potřebou okamžitého pomazlení a záchraně ve vašem náručí. Což ovšem neznamená slepé zbožňování. Občas (občas!) je nutné nepovolit, vysvětlovat, hledat nebolestivou cestičku ke splnění povinností (vašich i dítěte).

 

Podle autorky výchova představuje 10% vašeho času, prožitého s dítětem. Ostatní čas potřebujete na vybudování vztahu. A navíc: každou ošemetnou situaci můžete dítěti přehrát (a tak vysvětlit) s plyšáky – copak může mít medvídek prázdné bříško a nejít obědvat?

Vydala Mladá fronta

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012