Čiročistý Romantik

Jaroslav Vodrážka
Výstavu tohoto umělce v Domě národnostních menšin v Praze připravilo Slovenské národné múzeum v Martine k 120. výročí narození Jaroslava Vodrážky. Ne bez důvodu - český grafik, ilustrátor a malíř v tomto městě v letech 1923 – 1939 žil a tvořil.
Pedagog
Jaroslav Vodrážka se narodil 29. 11. 1894 v Praze. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze studoval u prof. Františka Kysely mezi lety 1913 - 1919, poté na Akademii výtvarných umění u prof. Maxe Švabinského. V tvorbě se začal zabývat všemi dostupnými grafickými technikami. Od roku 1923 působil jako pedagog na Reformním gymnasiu v Turčianském Martine, kde vyučoval kreslení a organizoval typografické kurzy. Zároveň ilustroval především dětské časopisy, například Slniečko či Včielka a také Hronského pohádky o zvířátkách pod názvem příkladně Smelý zajko, Budkáčik a Dubkáčik a další. Podílel se na výstavbě města: jako zakladatel místního Okrašlovacího spolku navrhl situování evangelické fary. Roku 1939 odešel do Prahy, kde mezi lety 1945 - 1955 působil na Státní grafické škole a později na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zemřel 9. 5. 1984.
Umělec
Jaroslav Vodrážka se jako významný člen Umělecké besedy a Sdružení českých umělců grafiků Hollar zúčastňoval členských výstav spolků. V soutěži na výzdobu malého foyeru Národního divadla v Praze získal roku 1953 čestnou cenu. Zabýval se volnou grafikou, ale hlavním těžištěm jeho tvorby byla stylově čistá ilustrace, vycházející z tradice M. Alše a z inspirace například B. Schnircha. V literární a knižní tvorbě pro děti byl umělec průkopníkem dětské ilustrace i úpravcem knih: zpočátku na Slovensku a pokračoval v Čechách. Po přesídlení do Prahy projevil literární nadání vlastními knižními tituly, příkladně Pimprlata – Vzpomínka z mládí, Mánesovou stopou aj. Méně se ví, že Vodrážka byl také autorem státních bankovek. V roce 2004 se jeho dílo dočkalo výstavy v Karlových Varech (k dvojímu výročí umělce), z níž má zdejší galerie ve sbírkách více než 100 grafických listů a kreseb jako dar samého autora.
Výstava do konce měsíce března 2016 určitě stojí za návštěvu.
Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad