Zeman (prý) není senilní

Venda Šebrlová 3 2016 Aktuality česky

 

Ne, to není moje tvrzení – totiž, připsala jsem jen to slovo „prý“. Ve středu 2. března bylo zveřejněno soudní rozhodnutí, podle kterého se prezident Zeman musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky. Minulý rok vyplivnul do světa, že četl Peroutkův článek s titulkem Hitler je  gentleman. Napsal  ho údajně v roce 1936 a Zeman ho údajně četl na vlastní oči. Tak se o ten zážitek ze sedmdesátých let podělil v roce 2015 s posluchači u příležitosti osvobození Osvětimi.

 

A vysvětlení k titulku. Přes rok už prezidentův mluvka Jiří Ovčáček hledá výtisk Přítomnosti, kde to Zeman četl. Nic. Zeman tedy vypsal odměnu 100 tisíc korun tomu, kdo text najde. Zase nic. V reakci na rozhodnutí soudu prezident oznámil: „Ještě nejsem tak senilní, abych se nepamatoval, protože ten titulek mě šokoval. A nejsem tak senilní, abych si celý článek vymyslel!“. Jo, a taky řekl, že když Boha nikdo neviděl, neznamená to, že neexistuje.

 

Protože prezident není soudně postižitelný, musí se za jeho lež omluvit prezidentská kancelář. To ovšem udělat nemůže, protože by přiznala, že její šéf je lhář. Takže Hrad se bude odvolávat a odvolávat až k Ústavnímu soudu. Aby ostudy nebylo málo, dostal Zeman napomenutí od Senátu, aby byl ve svých vyjádřeních zdrženlivější a nepoškozoval vážnost jiných ústavních orgánů. A taky, aby nerozděloval společnost. Ovčáček na to, že Zeman si nenechá nasadit náhubek a že usnesení Senátu je „antizemanovský folklor“.

 

Při oslavě 3. výročí svého nástupu na trůn Zeman „nenápadně“ a několikrát po sobě s významným pomrkáváním oznámil devíti stovkám svých přátel v sále, že se ještě víckrát setkají. Což vzhledem k blížícím se prezidentským volbám zní jako hrozba. Přiznávám, že nejsem velkým příznivcem folkloru. Ale kdyby mi v souboru půjčili čakan...

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012