Sbírka snímků přírodních katastrof

Marina Hofmanová (Hužvárová) 3 2016 Aktuality česky

Na výstavy se už dávno nemusí vycházet z domu - stačí si otevřít internet. V této globální elektronické galerii najdete nově také unikátní sbírku fotografií dokumentujících, jak si příroda umí zařádit. Snímky pocházejí z archivu zakladatele československé inženýrské geologie profesora Quida Záruby a jeho následovníků.

Archiv čítající přes 40.000 fotografií, negativů a diapozitivů zachycujících sesuvy, skalní řícení, přívalové proudy nebo nestabilní břehy vodních nádrží a staveb, vznikal téměř 100 let. Vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR tuto vzácnou kolekci digitalizují a již nyní na webu „vystavují“ několik tisíc obrázků geologických katastrof a dalších přírodních procesů v Čechách i v zahraničí. Spadají do poměrně dlouhého období od 20. let minulého století až po současnost a pomáhají sledovat vývoj přírodních procesů v dlouhém časovém měřítku. Prostřednictvím dobových fotek se tak můžete podívat na stavbu Orlické přehrady v letech 1959–1962, připomenout katastrofální sesuv ve středoslovenské Handlové v letech 1960–1966, nebo nakouknout do severočeských hnědouhelných lomů. Archiv vám přiblíží také historické fotografie ze zahraničí; například katastrofu v severoitalském Vajontu z roku 1963. Když se tehdy zřítila část skalnatého úbočí hory Monte Toc do nově vybudované vodní nádrže, zvedla se následně mohutná vlna, která zničila několik vesnic, městečko Longarone v údolí řeky Piave a připravila o život přes 2000 lidí.

Historické i novější snímky výborně dokumentují vývoj krajiny i velké historické inženýrsko-geologické a geomorfologické události. Archiv disponuje fulltextovým vyhledáváním a najdete ho na webu Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR https://www.irsm.cas.cz/ext/qz/

 

Foto J. Rybář, 1963: Handlová - Dům těžce poškozený sesuvem

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012