Cena Gustava Broma 2016

Cena Gustava Broma 2016 patří českému muzikantovi světového formátu Janu Konopáskovi.
Již tradičně byla letos Českým rozhlasem Brno ve spolupráci s festivalem Jazzfest Brno vyhlášena anketa o Cenu Gustava Broma za celoživotní přínos či významné dílo v oblasti jazzové hudby. Stalo se tak již po devatenácté. Mezi jejími minulými laureáty se objevila jména Jaromír Hnilička, Jan Dalecký, Lubomír Dorůžka, Emil Viklický či Jaromír Honzák.
V letošním roce se na prvním místě umístil Jan Konopásek (1931), legendární muzikant a skladatel, parťák Karla Velebného z počátku 60. let, který posléze emigroval do Německa a do Spojených států amerických a po roce 1989 se znovu začal vracet do vlasti. Výčet jeho muzikantských angažmá je imponující, v Československu měl spolu s Karlem Velebným v některých formacích iniciační roli. Před svým odchodem do zahraničí hrál v Orchestru Karla Krautgartnera, Reduta kvintetu, Studiu 5, skupině S+H Q. V Německu pak hrál v Sender Freies Berlin Orchestra, Berlin Dream Band pod vedením Stana Kentona, později Olivera Nelsona. Ve Spojených státech, kde se nakonec usadil, hrál ve slavných bigbandech Olivera Nelsona, Stana Kentona, Woodyho Hermana, Buddyho Riche, Lionela Hamptona, Guy Lombarda a vyučoval také na prestižní jazzové škole Berklee School of Music v Bostonu. A navíc: Jan Konopásek letos oslaví 85. narozeniny!
Z hodnocení ocitujme například hudebníka Přemysla Tomšíčka: „Od dětství nám (Jan Konopásek) byl a dodnes je velkým vzorem muzikality, srdnatosti a odvahy.“ Pro Jaromíra Honzáka a Davida Dorůžku je Jan Konopásek ojedinělým českým představitelem jazzu světového formátu.
Na druhém místě se v anketě umístil vynikající hudebník, skladatel a pedagog Matúš Jakabčic (1961), oceňovaný nejen v Česku a na Slovensku, ale i v zahraničí.
Pomyslná třetí příčka patří publicistovi Vladimíru Kouřilovi (1944), jehož přínos k české jazzové publicistice a současně statečný občanský postoj (mimo jiné i činnost v Jazzové sekci) je nepopiratelný.
Na čtvrtém místě se umístil trumpetista mezinárodního formátu a vůdčí muzikantská osobnost Big Bandu Gustava Broma Juraj Bartoš (1967).
O páté místo se dělí další významná osobnost Z okruhu Bromova orchestru, zpěvák a neúnavný organizátor Tibor Lenský (1940) s představitelem mladší generace, ojedinělým vydavatelem soudobého českého jazzu na značce Animal Records Petrem Ostrouchovem (1972).
Z dalších jmen, která obdržela v nominaci více hlasů, jmenujme zpěvačku Janu Koubkovou, hudebníka a kapelníka Pavla Klikara, hudebníka, pedagoga a organizátora Viléma Spilku, muzikantské osobnosti Bromova orchestru Františka Karnoka a Rudolfa Březinu a hudebníka a organizátora Martina Brunnera st.
Anketa o Cenu Gustava Broma 2016 poskytuje po hlasování sice určité pořadí, ale na druhé straně je třeba říci, že pomyslným vítězem je v podstatě každý, jehož jméno se objeví v nominacích hlasujícího kruhu hudebníků, publicistů, producentů, redaktorů či organizátorů festivalů. To totiž znamená, že dotyčný zanechal svou činností nesmazatelnou stopu na poli českého a slovenského jazzu.
Jan Konopásek si Cenu Gustava Broma převezme slavnostně v Brně z rukou ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého na koncertě Jazzfestu, a to konkrétně 17. dubna v sále Sonocentra.
Jiří Plocek, Tisková zpráva – Český rozhlas Brno 19.2.2016
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad