Klub šampionů

Ivan Kraus
Jakmile se zadíváte na obálku, už jste v zajetí příběhu. Nikdo jiný, než Adolf Born, by nevystihl humor příběhů sedmi kamarádů. Party starých kluků, kterým život mnohé vzal, zauzloval je do zmatků i zklamání a zbyla jim jediná (!) jistota: čtvrteční večer. Hrají kuželky, vedou řeči a báječně se hecují.
Prezident Alois, Arno (zvaný pstruh, protože miluje ryby), Eugen (pro čtenářky asi nejsympatičtější), Karl (záletník), Albert (zoufale se snažící porozumět nároků dramaturgie dětských TV pořadů), Harry (svůdník), Heinz -Touštík (věčný obdivovatel schopností své manželky).
Už ustavující dokument klubu je kouzelný. Čtvrtek je pro členy dnem D (na počest vylodění spojenců v Normandii). „Je to čas bojové připravenosti – a proto je účast každého z nás závazná, neodvolatelná a povinná. Pro zajištění připravenosti a bojeschopnosti a k zaručení jednoty platí tento večer pro všechny členy absolutní zákaz debat o politice a náboženství.“
Myslíte, že se nudili? Ani vy se nebudete nudit. Jejich městečko na jaře osídlí lázeňští hosté, ale to opravdové začne, kdy Eugen projede městem v džípu, oblečený v overalu a s nožem za pasem. Křižuje od chodníku k chodníku a troubí: je konec zimy. A tím se mění i čtvrteční schůzky šampionů, kteří už začnou plánovat společnou dovolenou.
Když jsem Klub šampionů dočetla, vzala jsem z knihovny Tři muže ve člunu od J. K. Jeroma. Napsal ji v roce 1889 (!) a byl to obrovský bestseller. Jerome, Harris a George tehdy poznávali krásy Anglie, Krausovi šampioni objevují krásu všedního života (v něm hledají něco nevšedního). Oba autoři jsou vynikající a vy si užijte krásné čtení i srovnání!
Vydala Academia
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad