Klub šampionů

Venda Šebrlová 2 2016 Knihy česky

 

Ivan Kraus


Jakmile se zadíváte na obálku, už jste v zajetí příběhu. Nikdo jiný, než Adolf Born, by nevystihl humor příběhů sedmi kamarádů. Party starých kluků, kterým život mnohé vzal, zauzloval je do zmatků i zklamání a zbyla jim jediná (!) jistota: čtvrteční večer. Hrají kuželky, vedou řeči a báječně se hecují.

Prezident Alois, Arno (zvaný pstruh, protože miluje ryby), Eugen (pro čtenářky asi nejsympatičtější), Karl (záletník), Albert (zoufale se snažící porozumět nároků dramaturgie dětských TV pořadů), Harry (svůdník), Heinz -Touštík (věčný obdivovatel schopností své manželky).

Už ustavující dokument klubu je kouzelný. Čtvrtek je pro členy dnem D (na počest vylodění spojenců v Normandii). „Je to čas bojové připravenosti – a proto je účast každého z nás závazná, neodvolatelná a povinná. Pro zajištění připravenosti a bojeschopnosti a k zaručení jednoty platí tento večer pro všechny členy absolutní zákaz debat o politice a náboženství.“

Myslíte, že se nudili? Ani vy se nebudete nudit. Jejich městečko na jaře osídlí lázeňští hosté, ale to opravdové začne, kdy Eugen projede městem v džípu, oblečený v overalu a s nožem za pasem. Křižuje od chodníku k chodníku a troubí: je konec zimy. A tím se mění i čtvrteční schůzky šampionů, kteří už začnou plánovat společnou dovolenou.

Když jsem Klub šampionů dočetla, vzala jsem z knihovny Tři muže ve člunu od J. K. Jeroma. Napsal ji v roce 1889 (!) a byl to obrovský bestseller. Jerome, Harris a George tehdy poznávali krásy Anglie, Krausovi šampioni objevují krásu všedního života (v něm hledají něco nevšedního). Oba autoři jsou vynikající a vy si užijte krásné čtení i srovnání!

 

Vydala Academia

 

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012