Připomínka Ernsta Macha

Asi všichni někdy zaslechli ránu od letadla, které se přiblížilo hranici rychlosti zvuku. Přesně se to nazývá sonický třesk a úzce s tím souvisí způsob šíření vzruchu od daného objektu, v našem případě letadla. Oba jevy zkoumal a popsal významný fyzik Ernst Mach, jehož jméno nesou. V prvním případě je to jednotka rychlosti, kterou se v daném prostředí šíří zvuk – při teplotě 0 °C představuje jeden Mach 1 193 km/hod. Druhý nastává, když se letadlo přiblíží rychlosti zvuku - tehdy lze kolem jeho špice díky extrémnímu zhuštění vodních par pozorovat Machův kužel. Vynikající fyzik i filozof Ernst Mach zemřel právě před sto lety (19. 2. 1916).
Při tomto významném výročí odhalily Evropská fyzikální společnost spolu s Jednotou českých matematiků a fyziků pamětní desku na budově dnešního rektorátu Karlovy univerzity. Právě zde byl totiž Ernst Mach v roce 1867 jmenován profesorem experimentální fyziky a následně se stal ředitelem Fyzikálního kabinetu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Machovo jméno nese řada fyzikálních veličin a pojmů, známo je především v oborech aplikované vědy, které se zabývají nadzvukovými rychlostmi. Průkopnické studie v této oblasti učinil právě během svého pražského působení. Osobnost Ernsta Macha připomínají rovněž Brněnské dny Ernsta Macha 2016. Akademie věd ČR uděluje Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách domácím i zahraničním vědcům. Pamětní desku ztvárnil sochař Jakub Vlček. Pozoruhodný a v historii pamětních desek věhlasných osobností nepochybně unikátní příběh se pojí k pamětní desce Ernsta Macha v jeho rodných Chrlicích. Seznámit se s ním můžete v článku prof. Martina Černohorského v Akademickém bulletinu 10/2013. Více snímků zde.
HaM
Foto: S. Kyselová, Akademický bulletin AV ČR
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad